Gündem Haberleri

  Taksim Dayanışması'ndan Gezi açıklaması

  İstanbul DHA
  13.06.2013 - 18:58 | Son Güncelleme:

  Taksim Dayanışması Gezi Parkı'nda basın açıklaması yaptı.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in Gezi Parkı'na ilişkin referandum çağrısına bugün Taksim Dayanışması'ndan cevap geldi. Saat 19.00'da Gezi Parkı girişindeki merdivenlerde yapılan açıklamayı Taksim Dayanışması adına Sözcü Can Atalay yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1 Aralık 2009'daki AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmadaki, "Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz. Bir insanın insan hak ve hürriyetlerini, bir toplumun, halkın yaşam özgürlüğünü, inanç özgürlüğünü kalkıp da referanduma sunamazsınız" sözlerini hatırlatan Atalay, açıklamada şunları söyledi:

  TAKSİM DAYANIŞMASI'NDAN GEZİ AÇIKLAMASI  "Ülkemizin de imzaladığı uluslararası hukuk anlaşmaları ve anayasamız çerçevesinde, sağlıklı çevrede yaşama hakkı ve yaşamsal özgürlük taleplerinin, herhangi bir biçimde referandum konusu haline getirilemeyeceği açık bir olgudur. Bugün yaşadığımız Gezi Parkı ile özdeşleşen dayanışma süreci, bu hak ve taleplerin toplumsal bir biçimde ifadesidir. Bu nedenle bir kez daha diyoruz ki, taleplerimizin karşılanması, hukuksal olarak normal koşullarda hükümetin vatandaşlarına karşı görevidir. Kaldı ki, yargı konu ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Dayanışma yalnızca bu görevi hatırlatmak konusunda ısrarını sürdürmektedir."
   
  "Bu anlamda dün akşamki gelişmeler ışığında hükümetin tehdit dilini bırakıp, polis baskını, plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su yerine 'referandum' üzerinde bir tartışma başlatmasını, en azından yeni can kayıpları olmayacağı yönünde bir adım ve söz olarak olarak görüyoruz, görmek istiyoruz. Ancak daha sonra hükümet sözcüleri ve Başbakan tarafından yapılan açıklamalarda tehdit dilinin halen sürdürüldüğünü üzülerek görmekteyiz."

  SOMUT ADIM VURGUSU

  "Bu açıklamalar halen 'referandum' ifadesiyle kastedilenin içinin ne kadar doldurulamaz olduğunu ortaya koymaktadır. Kaldı ki, önce Danıştay Başkanı'nın sonra da Başbakan'ın ifadelerinden bu konu ile ilgili referandumun hukuki niteliğinin olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. O yüzden gerçek gündemin, referandumun yapılabilir olup olmadığı ya da nasıl yapılabileceğinden çok taleplere yönelik somut adım atılması olduğunu yineliyoruz. Bu somut adımlar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Kamu Denetçiliği Kurumu, Taksim'de yaşanan süreçlerle ilgili şikayetler üzerine incelemeler yapmak için Taksim Dayanışması’nın görüşüne başvurmuştur. Ayrıca bireysel başvuruların da kabul edileceğini belirtmişlerdir."

  'ÖLÜMLER REFERANDUM YAPILSIN DİYE YAŞANMADI'

  "Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla, betonlaştırma isteyenler arasındaki tartışmanın referandum isteyenler ve istemeyenler arasında bir tartışmaya dönüşmesinin, bunlar için siyasi partilerin mitingler düzenlemesinin ve halkın kutuplaştırılmasının çok tehlikeli olduğunun farkına varmak gerekiyor. İstanbul’da hiç kimse bu talep ve beklenti ile Gezi Parkı’na gelmedi. Çadırlarda kalıp sabahın beşinde gaz bombalarına maruz kalan binlerce gencin, kadının bu gibi bir amacı hiç olmadı. Yüzbinlerce insan başta Taksim Meydanı’nı ve Gezi Parkını bu sözü duymak için günlerce doldurmadı. Ölümler ve beş bini aşkın yurttaşımızın yaralanması ile sonuçlanan saldırılar referandum yapılsın diye yaşanmadı. Saldırılar karşısında ülkenin 77 ilinde halkın sokaklara dökülmesine yol açan 'gençlere dokunma-özgürlük istiyoruz' haykırışının içinde referandum hiç gündem olmadı."

  "Alanların beklenti ve talepleri nettir, basittir, insanidir, hukukidir ve meşrudur. Bu beklentilerin hukukiliği konusunda uyarı yapan Avrupa Parlamentosu kararları son derece açıktır. Taleplere yönelik atılacak her somut adım çok değerlidir ve özenle dikkate alınmalıdır. Polis şiddetine yol açan yetkililerin soruşturularak görevden alınmasını sağlamak, çok daha gerçekçi, çok daha kolay ve toplumsal barışa çok daha fazla hizmet eden bir ilk adım olacaktır. Bu nedenle, başta hükümet olmak üzere bütün yetkililerin enerjilerini ve sorumluluklarını yeni kutuplaşmalara yol açmayacak çözümlere yoğunlaştırmalarını bekliyoruz. Toplumu ayrıştıracak, oyalayıcı ve belirsiz süreçler oluşturmak yerine, hızlı ve sonuç alıcı adımlar atılmasını istiyoruz."

  'GERÇEK MUHATAP TAKSİM DAYANIŞMASI'

  "Yurttaşların her alanda yükselttiği taleplerin irdeleneceği, milyonlarca yurttaşın duygularını yansıtan, gerçek muhatap olarak Taksim Dayanışması'nın içinde yer alacağı diyalog kanallarının açılacağını umuyoruz. Bütün demokratik kurumları, sanatçıları, aydınları ve medyayı taleplere yönelik somut adım atılması yönünde katkılarını arttırmaya davet ediyoruz. Tüm bu gerekçelerle, ilk oturduğumuz günkü gibi, yine türkülerimiz, kitaplarımız ve şiirlerimizle, çadırlarımız, uyku tulumlarımız ve tüm taleplerimizle birlikte Gezi Parkı'nda olmaya devam edeceğiz. 17 gündür beklediğimiz gibi buradayız. Yaşamımızı, yaşamsal haklarımızı her yerde ve her koşulda savunmaya devam ediyoruz." 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı