Gündem Haberleri

  Taksim Dayanışma Platformu'ndan açıklama

  Hürriyet Haber
  15.06.2013 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Taksim Dayanışma Platformu'nun TMMOB binasında dün akşam saat 19.00 sıralarında başlayan toplantısı sabah 04.00 sıralarında sona erdi. İlk flaş gelişme saat 10.30 yaşandı. Yapılan açıklamada "Gezi Parkı'nı terk etmeyeceğiz ve eylemlere devam edeceğiz" denildi. Öğleden sonra ise önce parkın önündeki barikatlar kaldırıldı sonra dernek, insiyatif ve sivil toplum kuruluşlarına ait pankartlar kaldırıldı.

  Taksim Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada "Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz." denildi

  TAKSİM DAYANIŞMA'DAN BAŞBAKAN ERDOĞAN'A CEVAP

  GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE 19. GÜN / FOTO GALERİ

  Taksim Dayanışma Platformundan açıklama AK PARTİ’DEN GEZİ KARARINA İLK TEPKİ

  Taksim Dayanışma Platformundan açıklama Gezi Parkı’nda flaş gelişme
  BARİKATLAR KALKTI PANKARTLAR TOPLANDI

  GEZİ PARKI EYLEMCİLERİNDEN "KARAR " DEĞERLENDİRMESİ  İŞTE AÇIKLAMANIN TAM METNİ

  "Taksim gezi parkında ağaç katliamını durdurmak için başlayan direnişimiz, Gezi Parkı sınırlarını aşarak İstanbul halkının ve ardından Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşların onbir yıllık AKP İktidarına karşı birikmiş olan öfkesi ile buluştu. Yüz binlerce insan sokaklarda direnişlerinin 18’inci gününü tamamladılar.

  "DİRENİŞ POLİS ŞİDDETİNİN HEDEFİ OLDU"

  Bu memleket topraklarının tanık olduğu en büyük hak arama mücadelelerinden biri olarak tarih sahnesinde yer alan bu direniş daha ilk günden başlayarak yoğun polis şiddetinin hedefi oldu. Yaşam hakkı dahil tüm insan haklarının ayaklar altına alındığı bir süreç içindeyiz. Ancak bu zulüm; kalabalıkları dağıtacağı yerde büyüttü, birbirlerini mücadele içinde tanıyan insanların dayanışmasını güçlendirdi, bütün canlıları boğan gaz bombalarının altında her türlü şiddete karşı sokakları doldurdu, direnişi birleştirdi ve bir halk hareketine dönüştürdü.

  GEZİ ANNELERİ ANLATIYOR


  "HÜKÜMET TARTIŞMA NOKTASINA GELDİ"

  Direnişin başlangıcından beri ortaya konulan son derece açık ve haklı talepleri hükümet öncelikle görmezden gelme tavrı aldı. Ardından direnişi bölme, provoke etme ve meşruiyetini zedeleme çabaları içerisinde oldu. Yerel ve uluslar arası kamuoyu önünde iktidar meşruiyetini  yitirerek amacına ulaşamadı. Haklı direnişimizin baskısıyla taleplerini muhatap alma ve tartışma noktasına geldi. Ancak bu daha başlangıç ve mücadele devam ediyor.

  "GÖZALTINDAKİLER SERBEST BIRAKILSIN"

  Bu direniş sırasında polis şiddetinin bir neticesi olarak 18 gün içerisinde 4 yurttaşımız; Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert ve Mustafa Sarı hayatını kaybetti. Pek çok yurttaşımız görme, işitme ve uzuv kaybına neden olacak şekilde yaralandı. Öldürülen arkadaşlarımızın acısını yüreklerimizde hissediyor ve en temel demokratik haklarını kullanırken öldürüldüklerini hatırlatıyoruz. Henüz bu ölümlerin sorumluları hakkında ciddi bir işlem başlatılmamış olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz, bu şiddetin sorumlularının yargı önünde hesap vermesinin takipçisi olacağız. Ayrıca polisin keyfi gözaltı politikası nedeniyle birçok kişi halen gözaltında tutulmaktadır. Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan ve tutuklanan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

  MUTLULUĞUN RESMİ


  Bu süre içerisinde üzerimizde yürütülen şiddet politikalarına rağmen farklı eğilimlerin zenginliği ile bir araya gelebildiğimizi, tartışabildiğimizi, ortaklıklar yaratabildiğimizi ve birlikte mücadele edebildiğimizi gördük. Zayıflık olarak kabul edilen çoğulcu demokrasi, çoğunlukçuluğun karşısında bir direniş odağı oluşturmamızı sağladı. İktidarın üzerinden yükseldiği rant ve ekolojik tahribat politikaları karşısında yüz binlerce insan gezi parkında ağaçları savunarak kendi hayatlarını ve özgürlüklerini savundular. Gezi direnişi bir özgürlük alanı olarak polis şiddetine karşı barışçıl tutumunu korumayı bildi.

  CUMHURBAŞKANI GÜL’DEN GEZİ PARKI AÇIKLAMASI

  Taksim Gezi Parkı direnişçileri ve Taksim Dayanışması olarak bu süreç boyunca öğrendiğimiz en önemli şey mücadelenin zaman ve mekânla sınırlandırılamayacağı ve bundan sonra da hayatın, kentin ve ülkenin her metre karesinde ve her anında devam edeceğidir.

  "NÖBETE DEVAM EDİYORUZ"

  Direnişimizin 18.gününde 15 Haziran cumartesi günü içindeki tüm canlılar ile beraber parkımız ve kentimiz, ağaçlarımız, yaşam alanlarımız, özel yaşamımız, özgürlüklerimiz ve geleceğimiz için Taksim Dayanışması olarak nöbete devam ediyoruz. Taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu direniş, Taksim Dayanışmasının kolektif iradesinin yansıması ve bütünlüklü bir mücadelenin ortak bayrağı olacaktır. Bugünden itibaren tüm yurda ve hatta dünyaya yayılan mücadelemizden gelen dinamizmle ve gücümüzle ülkemizde yaşanan her türlü haksızlığa ve mağduriyete karşı direnişi devam ettireceğiz. Şu anda 18 gün öncesine oranla çok daha güçlü, örgütlü ve umutluyuz."

  Taksim Dayanışma Platformundan açıklama
  Taksim Gezi Parkı'nın havadan çekilen son fotoğrafı...

  Taksim Dayanışması'ndan açıklama ve kınama

  Taksim Dayanışması Twitter'dan bazı kurum ve partilerin ortak bir çadır altında buluşmaya karar verildiğini açıkladı. Ayrıca başörtülü kadınlara yönelik saldırılar kınandı.

  Atılan Tweet'te orjinal haliyle şöyle denildi:
  Taksim Dayanışması toplantısında, bazi kurumlar ve partiler ortak bir Taksim Dayanışma çadırı altında buluşmaya karar verdi.++
  ++Karar dayanışmanın bütün bileşenlerini kapsamamaktadır. Kararı alan kurumlar kendi açıklamalarını yapacaklardır.

  Taksim Dayanışma Platformundan açıklama

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı