Gündem Haberleri

  Taksicilere uydulu koruma

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Özellikle büyük kentlerde taksi şoförü cinayetlerinin artması üzerine, ASELSAN yeni bir sistem geliştirdi. Sistem devreye girdiğinde taksiler uydulardan izlenecek ve acil durumlarda yerleri anında belirlenerek, en yakın noktadan yardım gönderilebilecek.

  Taksilerde kullanılan telsizlere monte edilecek olan cihaz, ABD'den kiralanacak uydu kanalı aracılığıyla çalışacak. Özellikle büyük taksi şirketlerinin ilgi göstermesinin beklendiği yeni sistemde, firmalar kendilerine ait araçlara bu cihazdan takacaklar. Ardından merkeze kurulacak olan bir bilgisayar ekranında araçların hareketleri harita üzerinde izlenecek. Taksi şoförü acil durumlarda araç içinde gizlenmiş küçük düğme ile merkeze ‘acil durum sinyali’ gönderebilecek. Acil durum düğmesine basılmasının ardından telsiz kendisini otomatik olarak kapatacak ve merkezden sinyalin kesilmesi talimatı gelmedikçe araçtan gönderilen sinyal kesilemeyecek.

  Bu sinyalin merkeze ulaşmasının ardından harita üzerinde aracın konumunu gösteren işaret, sesli ve görüntülü olarak acil durum sinyali verecek. Merkezde bulunan bilgisayardan acil durum çağrısı gönderen aracın hangi sokakta, hatta hangi apartmanın önünde olduğu harita büyütülerek belirlenebilecek. Daha sonra emniyet güçlerine zor durumda bulunan aracın tam olarak nerede bulunduğu bildirilebilecek. Böylece zaman kaybından kaynaklanan cinayetlerin önüne geçilecek. Sistemin taksilerde bulunmasının büyük yarar getireceğini anlatan ASELSAN yetkilileri, tüm maliyetin yaklaşık 450 dolar (yaklaşık 115 milyon lira) olduğunu belirttiler. Sistemin sadece taksiler değil aynı zamanda şehirlerarası nakliye şirketleri ve emniyet birimlerince kullanılabileceğine işaret eden yetkililer, görüşmelerin sürdüğünü belirttiler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı