Gündem Haberleri

  Taksicilere görgü kuralları listesi

  Hürriyet Haber
  22.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Taksiciler Birliği üyeleri için yayımladığı listede şoförlerden trafik kurallarına uymalarını, yüksek sesle müzik dinlememelerini, bozuk para bulundurmalarını istedi.

  İstanbul Taksiciler Birliği taksicilerin uyması gereken görgü kurallarını bir liste halinde yayınlayarak üyelerinden bu kurallara uymalarını istedi.

  İstanbul Taksiciler Birliği yayın organı 'Taksici Dünyası' dergisinde taksicilerin uyması gereken görgü kuralları şöyle sıralandı:

  Bağırarak yüksek ses tonu ile konuşmayın. Esnememeye, hapşırmamaya gayret edin, esnerken, hapşırırken, öksürürken, elinizle ağzınızı kapatmayı unutmayın. Parmaklarınızla kulağınızı, ağzınızı, burnunuzu karıştırmayın. Dinlemesini bilin, müşterinin sözünü kesmeyin. Aynalardan kontrol ediyor imajı bırakarak, müşteriyi rahatsız etmeyin. Araçta sigara içmeyin, içecekseniz müşteriden izin alın.

  Yüksek sesle müzik dinlemeyin. Camları tümüyle açmayın. Yersiz ve zamansız klakson çalmayın, duruş ve kalkışlar yapmayın. Müşteriyi konuşmak için zorlamayın. Hoşgörülü ve iyimser olun. Trafik kurallarına uyun. Yağışlı havalarda yayalara kirli su sıçratmayın.

  Karşıdan karşıya geçen yayalara yardımcı olun. Otomobilinizde bozuk para bulundurun. Müşterinin verdiği paranın üzerini tam olarak iade edin. Bozuk paranızın olmadığını söylemeyin.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı