Gündem Haberleri

  Taksicilerden Kılıçdaroğlu'na ziyaret

  ANKA
  23.01.2012 - 16:01 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Klas-Barış Taksi durağı taksicileriyle CHP Genel Merkezinde bir araya geldi.

  CHP Basın Biriminden yapılan açıklamaya göre, Taksiciler ziyaretlerinde Kılıçdaroğlu’na çiçek verirken, Kılıçdaroğlu da yaptığı konuşmada taksicilerin sorunlarına dikkat çekti. Her mesleğin sorunları olacağını ama iyi niyetle yola çıkan bir siyaset kurumunun var olan sorunları çözeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Sizin sorunlarınız çözülmez sorunlar değil. Samimi söylüyorum çözülmez sorunlar değil. Efendim sizin zaman zaman geliyor can güvenliğiniz yok” dedi.

  Özellikle İstanbul’da pek çok taksi esnafının kendi aracında öldürüldüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “Şimdi istediği ne taksi esnafının? Öyle bir taksimiz olsun ki, arada cam bölme olsun, güvenliğimiz olsun, biz rahatlıkla gidip gelelim. Görevimizi rahatlıkla yapalım diye. Bunun için modelde geliştirildi. Hatta bir firmamızın yaptığı taksi modeli uluslararası ödülde aldı. Biz demek ki yapabiliriz bunu. İstenen neydi? Bir sefere mahsus taksi aracı, taksi yenilenirken KDV, ÖTV alınmasın. Bitti bu kadar basit. Samimi söylüyorum gelsin meclise hep beraber destek vereceğiz. Niye destek vermeyelim. Araçlar yenilenecek, daha çağdaş, daha modern bir araç olacak. Bütün Türkiye’de tek tip olacak. Şoför esnafının da can güvenliği sağlanmış olacak. O bizim insanımız başka bir insan değil. Hangi partiden, hangi görüşten, hangi kimlikten olursa olsun bizim insanımız. Onun can güvenliğini sağlayacağız ki benimde can güvenliğim olsun. O aracı kullanıyor sonuçta. Bu kadar basit bir işi bir türlü çözemiyoruz. Çözülmez değil, sadece eksik olan siyasi irade” diye konuştu.

  Korsan taksi konusuna da değinen CHP Lideri, “Korsanlık bütün dünyada suçtur. Bizim ülkemizde de suç olması lazım. Buna karşı mücadele edilmesi lazım. Çok mu bir şey? Hayır. Olması gereken siyasi iradedir. Siyasi irade olursa korsan takside biter. Siyasi irade buna göz yumduğu için korsan taksi bitmiyor. Sonuçta her İstanbul’a gittiğimde, her taksi esnafını ziyaret ettiğimde, her durağa gidip şoförlerin bir çayını içtiğimde ilk gelen şikayetlerden birisi de bu; ‘korsan taksi var bizim elimizden ekmeğimizi alıyor.’ İktidarın bunun üzerine gitmesi lazım” dedi.

  “UKOME’LERDE TAKSİ ESNAFINDAN BİR TEMSİLCİ BULUNMALI”

  UKOME’lerde (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) taksi esnafından bir temsilcinin de bulunması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  “Doğrusu budur. Demokrasi diyoruz. Ne kadar güzel bir şey. Demokrasi ne demektir? Demokrasi sorunu olan kişinin sorunlarını ya doğrudan kendisinden veya onun kurduğu örgütten almak demektir. Demokrasi budur. Yani sizin bir derdiniz vardır, derdinizi anlatacaksınız. Nereye? Diyelim siyasi otoriteye, diyelim valiliğe, diyelim belediyeye anlatacaksınız. Kim anlatacak bunu? Ya doğrudan doğruya her biriniz tek tek gidip anlatacaksınız veya bu uzun bir yoldur, herkesin işi gücü var. Bir kişiyi yetkilendirelim, bizim bir derneğimiz var. Bu dernek bir sivil toplum kuruluşudur. Derneğimiz gider derdimizi anlatır ve dinlenir. Şimdi oturup karar alıyoruz. Neye göre karar alıyoruz? ‘Taksi şoförü şöyle yapacak, şuradan gidecek, şu yolu kapattık, şurayı açtık.’ Taksi şoförünü dinliyor muyuz? Hayır dinlemiyoruz. Taksi şoförü hakkında karar alırken onu dinlemeden nasıl karar alıyorsun. Siyasette, demokraside bunların olmaması lazım. Demokrasi farklı bir şeydir.”

  Almanya’da taksi şoförü ruhsatı almak için özel bir eğitimden geçmek gerektiğini, Türkiye’de de bunun yapılması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, taksi duraklarının belirsizliğinin de kaldırması gerektiği vurgularken, “Bu durakların mutlaka imar planlarına işlenmesi lazım. Dolayısıyla o taksi durağı bir anlamda şoför esnafının güvencesi olacak. Bütün taksi duraklarının böyle modern, şık, göz estetiği açısından herkesin hoşuna gidebilecek standart bir yapıda olması lazım. Herkes uzaktan da gördüğü zaman burası taksi durağıdır demesi lazım” dedi.

  “DEMOKRASİ, ‘BEN ŞUNA OY VERDİM ARTIK ÖMÜR BOYU O PARTİYE OY VERECEĞİM’ DEĞİLDİR”

  CHP’nin Türk siyasi tarihinde ayrı bir yeri ve önemi olduğunu, CHP’nin bu ülkeye demokrasiyi getiren parti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

  “Ama demokrasiyi şöyle algılamamalıyız; ‘efendim ben şuna oy verdim artık ömür boyu o partiye oy vereceğim. Yani bir spor kulübünü tutar gibi yola devam etmek demokrasi değildir. Demokrasi şudur arkadaşlar; siyasi partiler çıkarlar milletin önüne, vaatlerde bulunurlar. Ben şunu şöyle yapacağım, bunu böyle yapacağım diye vaatlerde bulunurlar. Vatandaş bakar, hangisine güveniyor, vaadi tatmin ediyorsa gider ona oyunu verir. Ve takip eder onu. 4 yıl görev yapıyor, 4 yılda bakalım bana vaat ettiğini ne kadar yerine getirdi. Vaat ettiğini yerine getirdiyse gider tekrar oyunu verir. Bana söz vermişti, vaatleri vardı ben tekrar oyumu veriyorum der. Vermedi vaat ettiği sözleri yerine getirmedi. O zaman vatandaş derki kusura bakma arkadaş. Sen şunları vaat ettin, sözünü yerine getirmedin, ben o nedenle birde şu partiyi deneyeceğim. Gidip oyumu ona vereceğim. Demokrasi budur. Eğer sözler yerine geliyorsa elbette ki demokrasinin gereği olarak gidilip o partiye destek verilecektir. Ama sözler yerine getirilmiyorsa kusura bakma verdiğin sözü yerine getirmedin ben A partisine geçen yıl oyumu vermiştim, şimdi B partisine vereceğim demektir. Demokrasi budur. Bunu böyle kavrarsak, böyle algılarsak Türkiye’de demokrasiyi kökleştirmiş oluruz. Siyasetin görevi onlarla uğraşmak değil. Siyasetin görevi halkın sorunlarını çözmektir. Eğer biz halkın sorunlarını çözersek o zaman görevimizi yapmış oluruz. Sorunları çözmeyip, sorunları daha karmaşık hale getirip insanları birbirine düşman eden bir siyaset bu ülkeye yarar getirmez, bu ülkeye zarar getirir.” 14:43 23/01/2012

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı