GeriGündem Taksici cinayetlerine karşı 7 bin imza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Taksici cinayetlerine karşı 7 bin imza

İzmir Ticari Araç Şoförleri Yardımlaşma Derneği, taksici cinayetlerinin önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin biran önce alınmasını sağlamak amacıyla topladığı 7 bin imzayı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a iletilmek üzere CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'e verdi.

İzmir Ticari Araç Şoförleri Yardımlaşma Derneği yöneticisi ve üyesi yaklaşık 30 kişi, ellerindeki ‘Taksici Cinayetlerine son. Kurşun geçirmez camlı, koruma kabinli araçlar istiyoruz’ yazılı pankartlarla, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Türk TELEKOM Müdürlüğü binası önünde toplandı. Dernek üyeleri, taksici cinayetlerinin önlenmesi için gerekli tedbirlerin bir an önce alınması amacıyla İzmir genelinde 10 günde topladığı, 60 metre uzunluğundaki 7 bin imzayı, kaldırıma serdi.

 

İmzaların birer suretini de TBMM, Başbakan ve Maliye Bakanı'na iletilmek üzere CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'e veren Dernek Başkanı Özdemir Yeşildağ, taksicilerin öncelikli sorunun can güvenliği ve sosyal güvenlik olduğunu söyledi.

 

“DEVLET VATANDAŞLARIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMALI”

 

Yeşildağ, İstanbul'da ve İzmir'de son 5 yılda 122 taksicinin öldürüldüğünü, yüzlercesinin gasp edildiğini belirterek, “Şoförlüğün SSK kapsamına alınması için gerekli yasal düzenlemeler hükümetimizce çıkartılmıştır. Ancak uygulamada eksiklikler olması yüzünden arkadaşlarımız sigortasız çalışmaktadır. Bu konuda denetim yapılması şarttır. Taksicilerin can güvenliği de yoktur. Son 5 yılda İzmir'de 42 taksici öldürüldü. İlk etapta alınacak en iyi önlem kurşun geçirmez camlı, koruma kabinli taksilerdir. Bu konuda firmalar örnekler sunmuştur. Ancak, ÖTV ve KDV indirimi ile uzun vadeli kredi sağlanarak araç sahiplerine taksi değiştirme olanağı sağlanmalı” diye konuştu.

 

Devletin bütün vatandaşlarının güvenliğini sağlamakla görevli olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de, “Taksiciler geceleri hapçılar ve gaspçıların hedefi olmaktadır. Bu tehlikeler karşısında kendi kendilerini korumaya çalışmaktadırlar. Taksicileden, bir kereye mahsus ÖTV ve KDV alınmayarak, özel olarak üretilen korumalı taksilerle çalışmaları sağlanmalıdır” dedi. Galata port ihalesini alan İsrailli işadamı Sami Ofer'e atıfta bulunarak da “Taksicilerin ismi Ofer olsaydı, talepleri hemen yerine getirilirdi. Ahmet, Mehmet olunca karşılanmıyor. ÖTV ve KDV'nin indirilmemesi, taksicilerin canlarından daha mı önemli” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle