Gündem Haberleri

  ‘Taklitlerimden sakının’

  Ayşegül EKİNCİ
  23.05.2010 - 13:03 | Son Güncelleme:

  Yakışıklılığı konusuda mütevazi, aşçılığı ve oyunculuğu konusunda tevazu göstermeyen ödüllü oyuncu akıllarda 'Gay Kovboy" olarak kalmaktan hiç de mutsuz değil.
  Ayşegül EKİNCİ röportajı

  Hollywood’un en beğenilen genç aktörlerinden Jake Gyllenhaal, birçok kadın dergisi tarafından yapılan anketlerde ‘ En seksi 50 erkek’ listesinde başları çekse de, kendisini seksi bulmadığını söyledi. ‘ Kadınlar etkilemek için uğraşmam, olduğum gibiyim. Kusurlarımı görüyorum. Kadınlar beni neden seksi buluyor anlamıyorum’ dedi.

  /images/100/0x0/55eb294ef018fbb8f8af49e2

   

  Sanatçı bir aileden gelen Jake Gyllenhaal’un babası yönetmen Stephen Gyllenhaal, annesi de senarist ve yazar Naomi Achs. Ablası da Sekreter filmiyle çıkış yapan, son olarak da Jeff Bridges’e En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren Çılgın Yürek filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen Maggie Gyllenhaal. Daha bitmedi. Yakışıklı aktörün vaftiz annesi Jamie Lee Curtis, vaftiz babası ise Paul Newman.

   

  Jake Gyllenhaal, ilk filmi için Hollywood’a adımını attığı zaman 8 yaşındaydı. Koca mavi gözleriyle, etrafa şaşkın şaşkın bakıyordu. Gizemli havası ve genlerinde yatan yetenekle gelecek vaat ediyordu. Sayısız filmde kendini kanıtlayan Jake Gyllenhaal, üç Akademi, dört Altın Küre ve dört Bafta Ödülü kazanan Brokeback Dağı’ndaki gay kovboy karakteriyle hafızalara kazandı.

   

  Oyunculuğa genç yaşta başlayınca sorumluluk sahibi oluyorsun

   

  Londra’da,yönetmen Mike Newell’in yönettiği ‘ Pers Prensi: Zamanın Kumları’nı tanıtmak için bir araya geldiğim Jake Gyllenhaal, acayip şakacı. Bazen şakayla karışık, fantastik olaylar anlatan aktörü takip etmek çok da kolay değil. Doğu felsefeleriyle ilgileniyor, Budizm’e inanıyor. Hatta felsefe okumak için başladığı üniversite eğitimini sinema kariyeri için bırakmış. Çevre dostu aktör, ağaç dikmeyi alışkanlık haline getirmiş.

   

  /images/100/0x0/55eb294ef018fbb8f8af49e4
  Bir de çok iyi bir aşçı olduğunu itiraf etti. Kendisine ‘ En iyi hangi yemeği yaparsınız? Diye sorduğumda, ‘ Bir aşcı pek çok yemeği iyi yapabilen kişidir’ diyecek kadar da kendine güveniyor yemek konusunda. Hatta profesyonel aşçı olarak birçok mutfakta bulunup, eğitimini almış.

   

  Dünya kadınlarının son gözdesi Jake Gyllenhaal’a sordum, o da yanıtladı. Buyurun bakalım:

   

  -Kadınlar sizi çok beğeniyor. Siz ise kendinizi seksi bulmadığınızı söylediniz. Kendinizle ilgili yazıları okur musunuz?

   

  Mesela, Pers Prensi’nde çok olumlu eleştiriler aldım. Filmde çok fit olduğum ve vücut geliştirme yaptığım konuşuldu. Ama ben kadınları etkilemek için özel bir şey yapmıyorum. Zaten, düzenli spor yapıyorum. Bir de aksiyon filminde başrol oynayacaksanız, vücudunuzun iyi olması gerek.

   

  8 yaşımdan beri bu sektörün içindeyim. Oyunculuğa çok erken yaşlarda başlayınca erken olgunlaşıyorsunuz. Sorumluluk sahibi oluyorsunuz. Oynayacağım karakterleri seçerken çok dikkatli davranmaya çalışıyorum.

   

  İnsanların benimle ilgili yazdıklarını artık okumuyorum

   

  Jake Gyllenhaal, başlarda kendisiyle ilgili yazılanları okusa da şimdilerde okumadığını itiraf etti. ‘İnsanlar bazen sizinle ilgili inanılmaz yorumlar yapabiliyor. Saçma sapan yorumlar. Eğer hassas bir insansanız, ne kadar istemeseniz de etkilenebilirsiniz. Ben artık benle ilgili şeyleri okumuyorum’.

   

  /images/100/0x0/55eb294ef018fbb8f8af49e6
  Gay kovboy oynadım diye gay olduğum bile konuşuldu

   

  Jake Gyllenhaal,sayısız hayranı olmasına rağmen kendi dünyasında mutlu yaşamayı bilen aktörlerden biri. ‘ Brokeback Mountain filminde gay kovboyu oynadım diye gay olduğum gündeme geldi’ diyen yakışıklı aktör, gülüp geçiyor.

   

  Twitter’deki‘Jake’ ben değilim

   

  Pers Prensi: Zamanın Kumları filminde olumlu eleştiriler alan Jake Gyllenhaal, Twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine de karşı. Twitter’deki ‘ Jake Gyllenhaal’un kendisi olmadığını vurgulayan aktör, ‘ Taklitlerimden sakının’ diyor.

   

  Pers Prensi video oyunlarından sonra beyazperde de çok tutulacak

   

  /images/100/0x0/55eb294ef018fbb8f8af49e8
  Jake Gyllenhaal’un, Pers Prensi’nde oynamasının sebebi ise geriye dönüp bakması olmuş. Evet yanlış duymadınız. Aktör,yıllar öncesine gitmiş. ‘ 8 yaşındayken böyle bir filmde oynamak, o yaşa göre çok büyük olay olurdu. O zamanlar Robin Hood gibi kahramanlar bizim için erişilmezdi. İşte bu nedenle Pers Prensi Dastan olmayı kabul ettim’ diyor.

   

  Pers Prensi’ndeki saçlarım ‘ ekleme’

   

  Jake Gyllenhaal, Pers Prensi filminin çok az sahnesinde dublör kullanmış. Aksiyon sahnelerinin çoğunu kendi çekmiş. Film çekimlerinden aklında kalan en önemli şey ise, ‘ ekleme saçları’. Hem de kavurucu Fas sıcağında, kafasına iliştirilmiş onlarca tutam ekleme saç.

   

  Aktör, ekleme saçlarını anlatırken ‘ Tabi, bu eklemeleri takabilmek için bile kendi saçlarımı uzatmam gerekti. Ama, saç uzun ve çok olunca şampuanlamak, kremlemek tam bir iş oluyordu. Şimdi saçlarım kısa rahatım’ dedi.

   

  Marketten alışveriş yapıp yemek pişirmeyi severim

   

  Jake Gyllenhaal, marketten alış veriş yapıp mevsimine göre yemek yapmayı sevdiğini de itiraf ediyor. Aktör, çalışmadığı zamanlar evinin koltuğunda uzanıp yemek kitapları karıştırmayı çok severmiş.

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı