Gündem Haberleri

  TAİ, F-16 üretiminde 278 adede ulaştı

  Tolga Özbek
  29.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, ülke savunması ve caydırıcılığının etkin unsurları arasında gösterilen F-16 savaş uçaklarını, bu amaçla kurduğu TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ile gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

  TAI tarafından Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen savaşan şahinler (F-16), dünyanın en gelişmiş 3. nesil savaş uçakları arasında gösteriliyor. Savaş ortamında fizik kurallarını alt üst eden, ses hızının iki katı manevra kabiliyetine sahip olan bu uçaklardan, TAI tesislerinde toplam 278 adet uçak imal edildi. Ayrıca, Hava Kuvvetlerinin mevcut ve gelecek dönemde ihtiyacının karşılanması ve uçak kayıpları nedeni ile oluşan ihtiyacın karşılanması için alınması planlanan 30 adet geliştirilmiş blok model 50 modeli F-16 uçak programı ile ilgili çalışmalar da sürdürülüyor.

  30 YENİ F-16 DAHA: 15 Ekim 2006 tarihinde ABD Kongresinde de onayları alınan program kapsamında alınacak 30 adet geliştirilmiş F-16’lar mevcut uçaklara göre üstünlüğü, gövde içi ilave yakıt tankı ile daha uzun menzil hassas vurucu güçte artış olacak. Sözleşme gereği alınacak 30 adet uçağın son montaj ve teslimatı TUSAŞ tesislerinde, motorların üretimi ise TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş’nin (TEI) Eskişehir’deki tesislerinde gerçekleştirilecek. İlk uçak 2011 yılı ortalarında envantere girecek,teslimatlar 2012 yılı sonunda tamamlanacak.

  ÜRETİM SÜRECİ: Dünyanın en gelişmiş 3. nesil uçakları arasında gösterilen ve bu olgudan hareketle 1980 yılların başında seçimini yaparak bu "savaş makinaları" için üretim startını veren Türkiye’de, TAI’nın kuruluşu da bu süper uçakların üretimi ile başladı. TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. kuruluşundan bu yana, Hava Kuvvetleri Komutanlığı için ilk üretime yönelik adımı I. faz projesi kapsamında 1987 yılında attı. 1995 yılına kadar toplam 152 adet uçağı başarı ile üreten TUSAŞ, Öncel II faz projesini de 1995 ile 1999 yılları arasında tamamladı. Bu sürede toplam 80 adet F-16 savaş uçağı üretimi gerçekleştirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı