GeriGündem Tahrir’de 2’nci devrim provası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahrir’de 2’nci devrim provası

Tahrir’de 2’nci devrim provası
refid:18139728 ilişkili resim dosyası

Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesine yol açan protesto gösterilerinin merkezi Kahire’nin Tahrir Meydanı önceki akşam yine karıştı.

Mübarek’in devrilmesinden sonra yönetimde kalan kilit isimlerin bir an önce uzaklaştırılıp yargı önüne çıkarılması, beş ay önceki gösterilerde 850 kişinin ölümüne yol açanların yargılanması ve reformların hızlanmasını isteyen binlerce gösterici iki gündür meydanda şiddetli protesto gösterileri düzenliyor. Şubat alındaki gösterilerde protestoculara müdahale etmekten sakınan polisin kalabalığı havaya ateş açıp göz yaşartıcı bombalarla dağıtma çabası, çatışma çıkmasına sebep oldu. Göstericiler polise molotof kokteyli ve taşla yanıt verdi. Meydanda lastik yakan protestocular polis araçları dahil 18 otomobili ateşe verdi, 20 kadar dükkana zarar verdi. Olayları örgütleyen gençlik örgütü ‘6 Nisan Hareketi’ meydanda süresiz oturma öylemi başlatırken yeni çatışmaların çıkmasından endişe ediliyor.

Mareşal’ı devireceğiz

İçişleri ve Adalet Bakanlığı binaları yakınında eylemlerini sürdüren göstericiler Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Başkanı General Muhammed Hüseyin Tantavi’yi kastederek, “Halk Mareşali yıkmak istiyor” sloganları attı. Sabaha kadar süren gösterilerde, devrim sırasında yaşanan ölümlerden sorumlu tuttuğu eski İşleri Bakanı Habib El-Adli’nin henüz yargılanmamış olmasına tepki gösterdi. İki günde toplam 1036 kişi yaralandı bunlardan 120’si hastaneye kaldırıldı. Olaylarda birer Amerikalı ve İngilizin de tutuklandığı belirtildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle