Gündem Haberleri

  Tahliyeler yasal bir zorunluluktu

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah tahliyelerinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı sebebiyle hükümet ve yargı arasındaki gerilim büyürken, dün Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, devletin zirvesini ziyaret etti.

  Gerçeker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’le yaptığı görüşmede, 31 Aralık 2010’da CMK’nın 102’nci maddesinin yürürlüğe girmesiyle yargıda yaşanan kaosu anlattı. Gerçeker, Hizbullah tahliyelerinin yasal zorunluluk olduğunu ve Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin tahliyelerde ve yargılama sürecinde bir hatası olmadığını söyledi.

  Başkanlar  Kurulu Raporu

  Gerçeker, Şahin’e, Anayasa Mahkemesi Uyum Yasası tasarısında mahkeme üye ve raportörlerine hukuki, mali ayrıcalık getiren, bireysel başvuru hakkıyla Yargıtay ve Danıştay kararlarını da iptal etme yetkisi tanıyan düzenlemelere karşı görüşlerini içeren Başkanlar Kurulu raporunu sundu. Gerçeker, tasarının bu haliyle Anayasaya aykırı olduğunu ve Anayasa Mahkemesi’nin “Süper Temyiz Mahkemesi” haline getirildiğini, bunun yargılama süresini uzatacağını, davaların bitmek bilmez hale geleceğini ve kaos yaratacağını savundu. Gerçeker, AİHM’nin bile böyle bir yetkisi olmadığını öne sürdü.

  Bireysel başvuru ödeneği yanlış

  Bireysel başvuru hakkı nedeniyle Anayasa mahkemesi üye ve raportörlerine ayrıca ödenek verilmesinin de yanlış olduğunu, yargıdaki dengenin bozulacağını ve bunun rahatsızlık yarattığını söyleyen Gerçeker, Yargıtay’daki dairelerin ve Başsavcılık’taki iş yüküne ilişkin rakamları içeren ayrıntılı dökümanları dosya halinde Şahin’e sundu. Gerçeker, Yargıtay’ın iş yükünün altından kalkılmaz hale geldiğini, istinaf mahkemelerinin bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini, yeni daire kurmanın ise sorunu çözmeyeceğini belirtti.

  Şahin: Komisyon rapora bakacak

  Görüşme sonrası Şahin, “Sayın Gerçeker’in sunduğu dosyayı Anayasa Komisyonu’na havale edeceğim. Tahliyelerin arka planı da anlatıldı. Komisyon bunları da değerlendirecektir” dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı