Gündem Haberleri

  Tahliyeler AKP’nin suçu

  Mehmet ÇINAR-Mehmet ERÇAKIR/DHA
  16.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah tahliyelerinin sorumluluğunun AK Parti iktidarına ait olduğunu söyleyen MHP Lideri Bahçeli, hükümeti ve Başbakan Erdoğan’ı suçladı.

  Bahçeli, “20 yıl ya da müebbet bir hapis cezası alabilecek insanları tahliye ediyorsunuz, sonra da bakıyorsunuz iş yanlış olmuş ve bunları tekrar toparlayayım diyorsunuz. Yakasını bir kurtarmış, kaçmaktan başka bunun yolu mu var ki bu iyi niyeti bunlara gösteriyorsun” dedi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ömür boyu hapis cezası alabilecek insanların tahliye edilmesinin sorumluluğunun AK Parti iktidarında olduğunu belirtti. Hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı suçladı.

  Isparta’nın Senirkent İlçesinde toplu açılış törenine katılan Bahçeli, daha sonra Uluborlu İlçesi’ne geçti. Gelincik Aile Çay Bahçesi’nde vatandaşlarla sohbet eden Bahçeli, Türkiye’de bütün kurumlar arasında bir gerginlik ve bir çatışma olduğunu belirterek şunları söyledi:

  Hariri’yi düşünüyor

  Yargının önünü açmak, daha adil ve hızlı çalışmasını sağlamak, bunun için gerekli reformlar yapmak dururken bugün Hizbullah örgütünü salıveriyorsun, sonra da bunlar o kadar masum insanlar ki ‘akşam gel, karakolda varlığını ispat et, bir imza at ve git evine yat’ diyorsun. 20 yıl ya da müebbet bir hapis cezası alabilecek insanları tahliye ediyorsunuz, sonra da bakıyorsunuz iş yanlış olmuş ve bunları tekrar toparlayayım diyorsunuz. 56 yerde emniyet güçleriyle bunları toplamaya çalışıyorsunuz, bakıyorsunuz gittiğiniz yerde bir Allah’ın kulu yok. Niye olsun. Niye gidip de her gün karakolda imza atsın. Yakasını bir kurtarmış, kaçmaktan başka bunun yolu mu var ki bu iyi niyeti bunlara gösteriyorsun.

  Aziz dostu Hariri’nin hükümeti yıkılmış, O, hükümeti nasıl kurtaracağını düşünüyor ve Türkiye’de onunla ilgili toplantılar yapıyor. Ne demek bu? Yani Ortadoğu eş başkanlığı görevin, Başbakan olma görevinden daha mı üstün senin? Hamas örgütü hükümetten çekilmiş, sayın Başbakan’ın aziz dostu Başbakanlıktan ayrılma konumuna gelmiş, mecbur kalmış, Türkiye’ye gelmiş, sayın Başbakanı ziyaret ediyor.

  Yargı üzerinde gerekli tedbirleri almıyor, PKK ile mücadelede yetersiz kalıyor, Hizbullah’ı salıveriyor, öbür taraftan da Lübnan’ın Başbakanı’nı nasıl kurtaracağını söylüyor. Hariri’nin tekrar Başbakan olmasından senin ne çıkarın olacak ki bu kadar üzerinde duruyorsun. Bunlar ufak olaylar değildir, arkası önü iyi düşünülmesi gereken olaylardır.

  Ülke cephelere ayrılmıştır, kamplaşmıştır, kriz yaşamıştır, kaos içinde bulunmuştur. Anayasal kurumlar çatışır hale gelmiştir. Gerilim stratejisi ile ülke yönetilmeye çalışılmış ve ülkede etnik temelli, mezhep temelli ayrımcılık gittikçe kökleşmeye ve derinleşmeye başlamıştır.
  Bölünmenin eşiği

  Türkiye’de bölücü terör hızla yaygınlaşmış, bugün siyasallaşma sürecine girerek açılım denilen zırvanın da kendilerini cesaretlendirmesiyle Türkiye’nin bölünme eşiğine kadar ülkeyi sürüklemiştir. O sebepten dolayı 8 yıllık uygulamayı değerlendirdiğimizde birinci temel mesele Türkiye’nin birlik ve beraberlik meselesidir, varlık- yokluk meselesidir.

  MHP Lideri CHP ile koalisyon kurabilecekleri yönünde görüşler için ise, “Bu düşünceye katılmadığımızı biz burada kesinlikle ifade ediyoruz. MHP’nin değil CHP’yle hiçbir siyasi partiyle koalisyon düşüncesinden hareketle çalışmasını sürdürdüğünü ifade etmek, MHP’ye bir hakaret olur” yorumunu yaptı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı