Gündem Haberleri

  Tahliye olan Muhabbet Kurt çiçeklerle karşılandı

  Ergün AYAZ/İZMİT(Kocaeli),(DHA)
  04.01.2011 - 09:35 | Son Güncelleme:

  YARGITAY 9'uncu Ceza Dairesi, tutukluluk sürelerini kısaltan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 102'inci maddesinin yürürlüğe girmesiyle 10 yılı aşkın süre tutuklu bulunduğunu belirlelen sanıkların tahliyesine karar vermesinin ardından Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Muhabbet Kurt gece yarısı tahliye oldu.

  Cezaevi önünde bekleyen yakınları tarafından çiçeklerle karşılanan Muhabbet Kurt, 13 yıldır tutuklu bulunduğu cezaevinden çıktığı için mutlu olduğunu söyledi.
  1998 yılında Marksist Leninist Kominist Partisi üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan, davası henüz karara bağlanmayan Muhabbet Kurt, Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, tutukluluk sürelerini kısaltan 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 102'inci maddesinin yürürlüğe girmesiyle gece sarısı saat 24.00 sıralarında Gebze M Tipi Cezaevi’nden tahliye oldu. Muhabbet Kurt'u, cezaevi önünde kız kardeşi Saadet Kurt, ağbeyi Hüseyin Kurt ve yaklaşık 50 kişilik kendisini bekleyen grup, çiçeklerle karşıladı.

  13 yıldır cezaevinde bulunduğunu söyleyen Muhabbet Kurt, “Sevinçliyim ama buruk, içerde yatan arkadaşlarım var. Yıllardır yatan arkadaşlarım var. Ben 13 yıldır yatıyorum. Çok uzun zaman. Ama bugün 10 yıl bile tartışma konusu olabiliyor. İçerde devrimci tutsaklara, sosyalistlere çok büyük haksızlık yapılıyor. Dolu dolu bir mutluluğu yaşayamıyorsun. Çünkü arkanda seni ugurlayan, bekleyen gözler var. 8 yıldır yatan arkadaşlarım var. Malesef çok keyfi bir uygulama var. Bu keyfiyetin bedelini ödeyecek onlarda. Onların da çıkması gerekiyor. Kamuoyunun tepkisi gerekiyor. Ben sosyalist bir kadınım. Sosyalist düşüncelerimden dolayı 13 yıldır içerdeyim. Ergenokon tutukluları gündeme geliyor tartışılyor. Kimse siyasi tutsakları görmüyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı