Gündem Haberleri

  Tahliye günü

  Hürriyet Haber
  01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak halkı, ABD güçlerinin ülkeden tamamen çekilmesini başta Bağdat olmak üzere birçok şehirde düzenlenen ve “Tahliye Günü” adını verdikleri etkinliklerle kutladı.

  IRAKLILAR, ABD ile Irak arasında imzalanan anlaşmada Amerikan askerlerinin ülkeden son çekilme tarihi olan 30 Aralık 2011’e “Tahliye Günü” adını vererek ülke genelinde kutlama etkinlikleri düzenledi.
  Bağdat’ın en sıcak ve Amerikan işgaline başından beri en fazla direnen Sünni çoğunluğa sahip olan Azamiye semtinde de Amerikan askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi nedeniyle kutlama yapıldı. Irak Alimleri Konseyi’nin düzenlediği etkinliğe Bağdat’ın birçok semtinden binlerce insan katıldı. Etkinlikte, Irak’ın bütünlüğünün korunması ve ülkenin imarı için çağrı yapıldı. Konuşmacılar, ülkenin ıslahının ancak ulusal birlik ve barışçı bir yaşamla sağlanabileceğine dikkati çekti.

  Birlik çağrısı

  Irak Alimleri Konsey Başkan Yardımcısı Dr. Munir El Ubeydi, “Tahliye Günü olarak adlandırdığımız bu günde Amerikan güçlerinin Irak’ı tamamen terk etmesi sebebiyle bu kutlamaları yaptık. Bağdat’ın birçok yerinden gelen insanlar, Kazımiye (Şii semt) semtinden heyetler sevincimize ortak oldu. Biz bütün acılara ve yaralara rağmen toplandık. Ülkeyi yıkan ve yüzbinlerce insanımızın ölümüne sebep olan işgalden kurtulmanın sevincini dile getirdik. Önümüzdeki günlerde halk arasında yakınlaşma ve bütünleşmenin sağlanmasını temenni ederiz” dedi.

  Baharın başlangıcı

  Etkinlikte üzerinde “Irak aşiretleri, işgalcinin varlığını sarstı”, “İşgalcilerin tahliyesi baharın başlangıcıdır”, “Amerikan güçlerinin tahliyesi, Irak halkının birlik günüdür” ifadelerinin bulunduğu döviz ve pankartlar taşındı.

  Halkın “Tahliye” ve Irak hükümetinin “Vefa” olarak adlandırdığı gün dolayısıyla Bağdat ve ülkenin diğer şehirlerinde yapılan kutlama etkinlikleri dün de sürdü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı