Gündem Haberleri

  Tahliye çıkmadı

  Eyüp SERBEST
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Karagümrük çetesi’ olarak bilinen organize suç örgütünün liderleri, “Nuriş” lakaplı Nuri Ergin ve kardeşi Vedat Ergin’in İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı tahliye istemi reddedildi. Mahkeme, ret gerekçesinde, sanıkların yargılanıp ceza aldıklarını bu nedenle tahliye isteminin yerinde olmadığını belirtti.

  - İstanbul Esenyurt’ta 2003’te cesedi bulunan Ahmet Can’ı (50) sevgilisiyle birlikte öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırılan, ancak Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yargılaması süren Aslı Yağmur da, CMK 102’nci madde uyarınca tahliye oldu.

  7 cinayete 5 yılda tahliye

  - Sarıyer’de 2005’te 1’i çocuk 7 kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle 7’şer kez ömür boyu hapse çarptırılan Metin ve Ertekin Tanış, Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından CMK’nin 102’nci maddesi kapsamında tahliye edildi. Beyoğlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 kişiyle beraber yargılanan 2 sanık hakkındaki karar, her sanığın ayrı avukatı olması gerektiği görüşüyle 2009’da bozulmuştu. Yerel mahkeme, davayı yeniden görüşüyordu.

  - İstanbul’da 5 kişiyi “Para ve zevk için öldürdüğü” iddiasıyla 8 yıldır yargılanan tutuklu sanık Durmuş Anuçin ve diğer sanık Mikal Zor’un tahliye istemleri, İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

  Üst mahkemeye başvurdular

  - Adana’da “Sarıçam katliamı” olarak adlandırılan, 5 kişinin öldürüldüğü cinayetin sanıkları Ferhat (43) ve Mehmet Calayır (45) kardeşler CMK 102’nci maddesinden mahkeme inisiyatifiyle yararlandırılmayınca, avukatları bir üst mahkemeye itiraz etti. Verilecek kararın, Hizbullah sanıkları dahil birçok konuda emsal olabileceği ve devam eden tartışmaların yeni bir boyut kazanabileceği belirtiliyor. Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye taleplerini, “olayda 5 kişinin öldürülmesi nedeniyle tutukluluk sürelerinin her bir suçtan ayrı ayrı dikkate alınması” gerekçesiyle reddetmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı