Gündem Haberleri

  Tahir Adıyaman taburcu edildi

  İHA
  13.04.2016 - 17:09 | Son Güncelleme:

  Şırnak’ta PKK'lıların saldırısı sonucu yaralanan Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman, tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi. Helikopterle köyüne getirilen Adıyaman, ziyaretçi akınına uğradı. Aşiretinin önde gelen isimlerinden 'Cemil Ağa' adıyla bilinen Cemil Öter, aşirete bağlı 40 bin kişi adına konuştuğunu belirterek PKK'yı suçladı

  Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman'ın aracına Beytüşşebap ilçesinden Ayvalık köyünde bulunan evine seyir halindeyken, yol kesen PKK’lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıya Tahir Adıyaman'ın adamlarının karşılık vermesiyle çatışma çıkmıştı. Çatışmada yaralanan Adıyaman, Ayvalık Jandarma Karakol Komutanlığı'na kaldırılarak, askeri helikopterle götürüldüğü Şırnak’ta tedavi altına alınmıştı. 

  Bugün öğle saatlerinde taburcu edilen Adıyaman, Şırnak’tan köyüne askeri helikopterle getirildi. Evine yerleşen Adıyaman, ziyaretçi akınına uğradı. Binlerce kişi, Adıyaman’ın evine gelerek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

  Tahir Adıyaman taburcu edildi

  Jirki aşireti ileri geleni Adıyaman; Aşiret liderinin intikamını alacağızJirki aşireti ileri geleni Adıyaman; Aşiret liderinin intikamını alacağız

  KORUCULUĞU KABUL EDEN İLK AŞİRET

  Terör örgütü PKK’nın silahlı eylemleri başlattığı 15 Ağustos eyleminden hemen sonra Mayıs 1985’te ilk koruculuk teklifi Jirki aşiretine yapıldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Jirki aşireti, korucu olmayı kabul etti. 10 bin kişilik mensubu ve yüzlerce korucusuyla 30 yıl boyunca PKK’ya karşı devletin yanında yer alan Jirki aşireti, sürekli olarak teröristler tarafından tehditler alıyordu. Ertuşilerin bir kolu olan Jirkiler, Hakkari ile Şırnak'ın Uludere ilçesinde söz sahibi olan ve 40 bine yakın oya hükmeden bir aşiret. Jirki isminin Hakkari ve Beytüşşebap yöresinde yaşayan Jiro isimli şahıstan geldiği kabul edilirken, aşiret Şemdinan, Gewdan, Mamxuran, Şidan ve Şerefan kolları gibi Hertoşilerin Mendıkan boyuna bağlı.

  PKK, Jirki aşireti liderine silahlı saldırı düzenlediPKK, Jirki aşireti liderine silahlı saldırı düzenledi

   Tahir Adıyaman taburcu edildi


  TEPKİ GÖSTERDİLER

  Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'nde PKK'lıların silahlı saldırı düzenleyerek Jirki Aşireti lideri ve korucubaşı Tahir Adıyaman'ın yaralanmasına aşireti adına sert dille tepki gösterildi. Mutluca Köyü'ndeki Jirki aşiretinin önde gelen isimlerinden 'Cemil Ağa' adıyla bilinen Cemil Öter, aşirete bağlı 40 bin kişi adına konuştuğunu belirterek şöyle konuştu: ""Konuştuklarım, Beytüşşebap'ta yaşayan 40 bin aşiret üyesinin, aşiretimize bağlı 11 muhtarlığın düşüncesidir. Jirki; bölgede dağınık bir aşirettir. Türkiye'nin her yerine dağılmış aşiret üyelerimiz vardır. Tüm aşiret üyelerimiz bu olayı lanetliyor ve kınıyor. Jirkiler, hiç bir zaman kötülüğün öncüsü olmamıştır. Bardak taştıktan sonra karşılık vermiştir. Biz kötülükten, kan dökmekten, kardeş kavgasından yana değiliz. Eğer terör örgütü adına bu işi yapan Kürt değil. Dünya'da bir Kürt varsa, ikinci Kürt biziz. Kürt diye, Kürtlüğü kabul eden biziz. Biz Kürt düşmanı değiliz. Olumlu, ılımlı, kan dökmeyen Kürtlerdeniz. Kardeş kanı dökenlerden çok uzaktayız. Bu nedenle aşiretimize, aşiret üyemiz ve liderlerimizden birine yönelik yapılan bu saldırı olayını suikast olarak görüyoruz. Ümit ediyoruz ki bir daha tekrarlanmasın. Devletten güçlü değiliz. Ama ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bunun bir daha tekrarlanmaması için söylüyorum. Bizler huzur, barış, sükunetten başka bir şey istemiyoruz."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı