Gündem Haberleri

  Tahıl ambarında da ekmeğe zam kapıda

  A.A.
  25.10.2007 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin “tahıl ambarı” Konya'da da bugünlerde ekmeğe zam yapılmaya hazırlanılıyor.

  Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça,  Konya'da özel fırınların 150 gramlık, belediyelerin ise 200 gramlık ekmeği 25 YKr'den sattığını belirtti.

  Honça, ancak, maliyetlerdeki artış nedeniyle ekmekte fiyat ayarlamasına gidilmesinin kaçınılmaz hale geldiğini ifade etti.

  Ekmek fiyatlarında sadece buğday maliyetinin önemli olmadığını, maliyeti 40 kalemden fazla unsurun etkilediğini vurgulayan Honça, “Kilogram fiyatı 2 YTL'yi geçmemek üzere Konya'da bir fiyat ayarlaması yapmak mecburiyeti var. Ramazan olduğu için bunu sonraya bırakmıştık. Bugünlerde fiyat ayarlaması olacak” diye konuştu.

  Konya'da günde 60 bin halk ekmek üreten merkez ilçe Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, daha önce 33 YTL'ye satılan bir çuval ekmeklik unun fiyatının 36-37 YTL seviyelerine çıktığını belirtti.

  Örneğin Kayseri'de 200 gram ekmeğin 30 YKr'den satıldığını ifade eden Hançerli, diğer büyükşehirlerde ekmek fiyatının Konya'dakinden yüksek olmasına rağmen yine de fiyatın yükseltilmesi için bazı çalışmalar yapıldığını belirtti.
  Kendilerinin de ekmekte bir miktar fiyat artışı için Fırıncılar Odası ile çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Hançerli, “Biz ekmeği maliyetine üretiyoruz. Fırıncıları da düşünmemiz lazım. Bu arada fakir fukarayı da unutmamamız gerekiyor. Fırıncıyı ve vatandaşı üzmeyecek bir orta yolu bulacağız” diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı