GeriGündem 'Tacizleri durdursunlar'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Tacizleri durdursunlar'

'Tacizleri durdursunlar'

ABD ordusunun Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırının çok yakınına zırhlı araçlar konuşlandırarak terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ile birlikte devriyeye çıkması bölgedeki Türk güvenlik kaynakları tarafından da doğrulandı.

Hürriyet’in bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Amerikan zırhlı araçlarının hareketliliği sınırdaki Türk askeri tarafından aralıksız izleniyor. Sınırdaki bu hareketlilik Ankara’da da tüm ilgili devlet kurumlarının takibi altında.

Güvenlik kaynakları, ABD’nin PYD/YPG terör örgütüne kalkan olmak amacıyla sınır hattına zırhlı araç göndermesiyle ilgili, “Madem ABD ve YPG güçleri iç içe, o zaman ABD’nin terör örgütünün hudut karakollarımıza yönelik taciz atışlarını durdurması gerekir. Aksi durum bu saldırılara gözyumulduğu anlamına gelir” değerlendirmesi yaptı. ABD’nin sınırda PYD/YPG’ye kalkan olmasının Türkiye’nin tutumunda bir değişikliğine neden olmayacağı vurgulandı. Gerek görüldüğünde Sincar veya Karaçok bölgelerine 25 Nisan’daki gibi önceden bildirim yapılarak hava harekâtları yapılabileceği, taciz atışlarının devam etmesi halinde şimdiye kadar olduğu gibi anında misliyle karşılık verileceği belirtildi.

CENTCOM'DAN AÇIKLAMA

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) yapılan açıklamada, koalisyon güçlerinin Türkiye ve Suriye sınırında devriye nöbeti tuttukları bildirildi.

CENTCOM'dan yapılan yazılı açıklamada, "Koalisyon güçleri, (Terör örgütü PKK'nın Suriye kanadı PYD'nin önderliğini yaptığı) Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ve Türkiye arasındaki çatışma ve güvenlik güçlerinin sınırdan birbirlerine ateş açtığı yönündeki haberleri anlayabilmek için Suriye ve Türkiye sınırında devriye nöbeti tutmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Devriyenin sebebini, " DEAŞ'a karşı mücadelede en fazla güvendiğimiz iki ortağın arasındaki gerginliği durdurmak" sözleriyle açıklayan CENTCOM, taraflara, DEAŞ'a karşı yoğunlaşma çağrısında bulundu.

Tacizleri durdursunlar
Reuters'in geçtiği ve Mardin Kızıltepe'nin karşısında çekilen görüntülerde YPG'lilerin ABD zırhlı araçlarının yanında nöbet tuttuğu görülüyor.

IRAK’IN KUZEYİNE HAVA HAREKÂTI
Türk savaş uçakları, dün sabah saat 07.10 - 07.22 arasında alınan anlık bir istihbarat üzerine Irak’ın kuzeyinde Sinat - Haftanin bölgesine iki ayrı hava harekâtı düzenledi. Harekâtta PKK’ya ait hedeflerin ateş altına alınması sonucu eylem hazırlığındaki 6 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi. 

En az 89 terörist öldürüldü

TÜRK Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının, 25 Nisan’da Irak’ın kuzeyindeki Sincar bölgesine yönelik hava harekâtında PYD / YPG / PKK kamplarındaki 40’tan fazla teröristin, Suriye’nin kuzeyindeki Karaçok’a yönelik hava harekâtında da terör örgütünün üslenme alanında dördü üst düzey 49 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, aralarında örgüt elebaşlarının da olduğu 90’ın üzerinde de terörist yaralandı. Yaralıların tedavi amacıyla Irak’ın kuzeyindeki hastanelere nakledildikleri ve durumlarının ağır olduğu yönünde bilgiler elde edildi. (ANKARA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle