Gündem Haberleri

  Tacikistan'da bu kez askeri savcı hedef alındı

  AA
  25.07.2012 - 09:55 | Son Güncelleme:

  Tacikistan Milli İstihbarat Komitesi Dağlık Bedahşan Özerk Bölgesi Genel Müdürü Abdulla Nazarov'un öldürülmesini araştırmak için bölgede bulunan Cumhuriyet Baş Askeri Savcısı Hayrulla Saidov saldırıya uğradı.

  Tacikistan emniyet birimlerinden yapılan açıklamada, Nazarov'un öldürülmesini araştırmak için bölgede bulunan Askeri Savcı Saidov'un ikamet ettiği evin kimliği belirsiz kişilerce basıldığı ve Saidov'un "dövüldüğü" kaydedildi.
  Aynı zamanda Cumhuriyet Baş Savcısı Yardımcısı görevinde de bulunan Saidov'un olayın ardından Duşanbe'deki hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumunun hayati tehlike taşımadığı bildirildi.

  Dün, Dağlık Bedahşan Bölgesi'ne bağlı Ruşan ilçesinin Cumhuriyet Savcısı Nafasbek Dilşadov, aracına yapılan bombalı saldırı sonucunda ağır yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

  Ülkede geçen cumartesi Milli İstihbarat Komitesi Dağlık Bedahşan Özerk Bölgesi Genel Müdürü Tümgeneral Abdulla Nazarov bıçaklanarak öldürülmüş ve olaydan sorumlu tutulan çeteye karşı dün sabah geniş çaplı bir operasyon başlatılmıştı. Operasyonların ilk gününde, 30 çete üyesi öldürülmüş, 40 şüpheli yakalanmış, 12 asker hayatını kaybetmiş, 23 emniyet görevlisi de yaralanmıştı.

  Ülkenin doğusunda Afganistan ile sınırda bulunan Dağlık Bedahşan Özerk Bölgesinde, sanayi işletmelerinin olmaması ve zorlu yaşam şartlarından dolayı işsizlik had safhada bulunurken, bölgenin dağlık yapısı nedeniyle merkezi yönetim burada kontrolü sağlamakta zorlanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı