Gündem Haberleri

  Tablosu 2 traktöre el değiştirdi

  Hürriyet Haber
  14.12.2009 - 15:48 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da, Fransız ressam Claude Monet'ye (1840-1926) ait olduğu iddia edilen bir tablo, 12 milyon 800 bin levaya (yaklaşık 14 milyon TL) alıcı buldu.

  Darik Radyosunun haberine göre, empresyonist akımın önde gelen  isimlerinden biri olan Monet'nin gençlik döneminde yaptığı ileri sürülen ve "Konakta Gezi" adı verilen yağlı boya tablosu, açık artırmayla satışa çıkarıldı.

  Basına kapalı yapılan açık artırmada, Bulgaristan Sosyalist İşçi  Partisi'nin (BRSP) lideri Çude Georgiev'in sahibi olduğu tablo, ismi açıklanmayan  bir iş adamı tarafından satın alındı.

  Georgiev, tabloyu, krediyle aldığı iki traktör karşılığında bir bankaya  ipotek ettirdiğini belirterek, "Hem kredi borcumu kapatacağım, hem de yüklü  miktarda param olacak. Artık zengin bir insanım" dedi.

  Bu arada, Georgiev'in kredi aldığı bankanın uzmanları ile Bulgaristan  Ulusal Sanat Galerisi Genel Müdürü Boris Danailov, tablonun sahte olduğunu ileri  sürdü. Danaliov, 21x24 santimetre ebadındaki tablonun 1950'li yıllarda eski  Sovyetler Birliği'nde genç ressamlar tarafından yapıldığını iddia etti.

  Çude Georgiev ise sahte olduğu yolundaki söylentilerin tablonun değerini  düşürmek amacını taşıdığını söyledi. Tabloyu nereden ve ne şekilde aldığını "özel  durum" gerekçesiyle açıklamayan Georgiev, yabancı uzmanların bu tabloya satış  fiyatından çok daha yüksek değer biçtiklerini öne sürdü.

  Tablonun yüksek satış fiyatı ve sahtecilik iddiaları üzerine soruşturma  açıldığı bildirildi.

   

  Tablosu 2 traktöre el değiştirdi

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı