Gündem Haberleri

  Tablo ikinci turda billurlaşır

  ANKARA
  04.07.2015 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin yol haritasına ilişkin, “Hiçbir şey bir turda bitmez. ‘İlk turda netice alınır’ diyen çok kolaycı bir yol seçmiş olur. ‘İlk turda bu iş biter’ diyen de reddetmeye şimdiden hazır anlamına gelir. İkinci turda durum netleşir, resim ortaya çıkar, billurlaşır tablo” dedi.

  TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’a yaptığı tebrik ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:


  MİLLETE SAYGISIZLIK OLUR


  “Bir yola çıktınız mı alternatif çıkışları düşünmemek lazım. Şu andaki hedefimiz koalisyon kurmak. Önce istikametinizi düzgün tutarsınız, ilkenizi doğru oturtursunuz, yolda ilerlersiniz ama o yolda sizinle birlikte yürüyecek bir ortak bulamazsanız işte o zaman düşünülmeye başlanır. Daha görüşmeden ‘Böyle bir ortak yok’ demek de muhataplara haksızlık olur. Bütün liderlerle görüşeceğiz. Milletin verdiği görev açıktır: ‘Uzlaşın ve hükümet kurun.’ Başlarken uzlaşmama düşüncesi millete saygısızlık olur.


  İLK TUR KARŞILIKLI BİRBİRİNİ TANIMA


  Hiçbir şey bir turda bitmez. Bir tur karşılıklı birbirini tanıma... Birbirimizi tanıyoruz ama koalisyon ve niyetler anlamında birbirinin yaklaşımını görme, tezekkür etme imkânı veren bir turdur. Bir tur yaparız kanaatlerimizi paylaşırız, ilkesel tutumlarımızı karşılaştırırız. Sonra herkes kendi ekibiyle, kendi parti gruplarıyla istişare eder, daha sonra ikinci bir turda durum daha netleşir. Hangi partinin koalisyona daha yakın olduğu konusunda bizim de zihnimizde bir tablo, resim ortaya çıkar. Ondan sonra teknik detaylar konusunda arkadaşlar görevlendirilir. O yolda başarılı olunmazsa yine bir başka turda diğer alternatif üzerine düşünülebilir.


  SIFIRDAN BAŞLAMIYORUZ


  Şu ana kadar herkesin düşünme imkânı oldu. Sıfırdan başlamıyoruz, temas itibarıyla sıfırdan başlıyoruz ama 7 Haziran’dan itibaren neredeyse bir ay oluyor. Ben 45 günün böyle bir çaba için yeterli olduğu kanaatindeyim. Yeter ki herkes iyi niyetle ve olgunluk içinde bu meseleye yaklaşsın.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı