GeriGündem Tabipler Birliği WHO'nun kuş gribi açıklamasına inanmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tabipler Birliği WHO'nun kuş gribi açıklamasına inanmıyor

Türk Tabipleri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü önerisi ile hazırlanan eylem planının hiçbir aşamasının gerçekleştirilmediğini belirterek, "WHO’nun ’Türkiye’de tüm önlemler alındı söylemi’ ilginç" dedi.

Türk Tabipleri Birliği, Dünya Sağlık Örgütü önerisi ile hazırlanan eylem planının hiçbir aşamasının gerçekleştirilmediğini belirterek, "WHO’nun Türkiye’de tüm önlemler alındı söylemi ilginç" dedi. Türk Tabipleri Birliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, kuş gribi konusunda gereken hiçbir şeyin hükümet tarafından yapılmadığını savundu.

Kuş gribinin bütün toplumu etkilediğini belirten Bakkalcı, yüzbinlerce hayvanın itlaf olduğunu ve toplum sağlığını etkileyen konuların gündeme geldiğini kaydetti. 4 Ocak’ta meydana gelen ilk ölümün gereken tedbirlerin alınmadığının göstergesi olduğuna işaret eden Bakkalcı, bundan önce hayvanların telef olduğunu bu durumun ya fark edilmediğini, fark edildiyse de algılanmadığını ya da gereken işlemlerin yapılmamasıyla bugüne gelindiğini bildirdi.

Bakkalcı, hayvan ölümlerinin 15 Ekim’de başladığını söylerken alınan 195 numunenin 146’sında pozitif sonuçlar elde edildiğini, 10 Ocak günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "durum kontrol altında" dediği halde 15 Ocak’ta dördüncü ölümün gerçekleşmesinin sorumsuzluk olduğunu vurguladı.

PANİK GÜVENSİZLİKTEN OLUR

Vatandaşı paniğe sevk etmemek için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere hükümetin konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapmadığını bildiren Bakkalcı, paniğin güvensizlikten ortaya çıktığına değindi.
Bakkalcı, başta koruyucu hizmetler olmak üzere veteriner hizmetlerinin son dönemdeki politikalarla çökertildiğine dikkat çekerek, geçici hizmetler satın alınarak sorunların çözülemeyeceğini bildirdi. Bakkalcı, "Bu süreç yönetilememiştir" dedi.

GÖREVLİLER HACDA

Kuş gribi vakasının baş göstermesinden ve ilk ölümlerin ortaya çıkmasından sonra gözler önünde olan Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi başkanının "testler negatif" dedikten sonra dini vecibesini yerine getirmek için hacca gittiğini kaydeden Bakkalcı, en kritik zamanda böyle bir durumun olmaması gerektiğini, olsa bile görev başına geri dönülmesi gerektiğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü önerisi ile hazırlanmış bir eylem planı bulunduğunu anımsatan Bakkalcı, bu eylem planı ile ilgili hiçbir bilgilendirme yapılmadığı gibi, eylem planına da uyulmadığını söyledi. Bakkalcı, eğitim, alt yapı, insan gücü ve finansman konularında hiçbir önlem alınmadığını belirterek, "Bu durum ’kümesçiliği unutun’ demekle ya da ’yurt dışından iki uzman gelecek gerekli çalışmaları yapacak’ demekle çözülmez. Ki bu söylem Türkiye’deki bilim insanlarına hürmetsizlik olur" diye konuştu.

Bakkalcı, konu ile ilgili sorumlular ve ilgili birimlerle ilgili soruşturma açılması gerektiğini ifade ederken, bu talebinin gerekçesini bambaşka sorunlar altında ezilmemek için önlem alınması olarak dile getirdi.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakkalcı, Dünya Sağlık Örgütü’nün hiçbir eksik yok açıklamasını "işte eylem planı burda. Artıları, eksileri koyun neler yapılmış, neler yapılmamış görün. Bu açıklama çok ilginç" diye değerlendirdi.
Toplantıda kuş gribi aşısı ile ilgili literatüre giren herhangi bir bilgi bulunmadığı anlatılırken bu aşının geliştirilebilmesi için insandan insana geçişin şart olduğu vurgulandı. Toplantıda hiçbir aşının yeterli denekte kullanılmadan vatandaşlar üzerinde denenemeyeceği belirtildi.

Şu anda itlafın planlı olmadığı kaydedilen toplantıda göç yolları üzerinde de çalışma yapılması gerektiği ifade edildi. Toplantıda üniversitelerin ve uzman doktorların koordinasyonu ile araştırma başlatılması gerektiği bildirildi. Toplantıda Türkiye’deki vakaların diğer ülkelerdeki vakalardan farklı olduğu ifade edilerek "Uzak Doğu’da ölüm oranı yüzde 60 iken Türkiye’de yüzde 20. Bu muhtemelen hastalık belirtisi hafif bir grubun göstergesi. Salgın olan bölgelerde belirti göstermeyen kişilerden de kan almak gerekiyor" denildi.
Toplantıda kuş gribinin biyolojik bir saldırı olup olmadığı yönünde kendilerine gelen herhangi bir olmadığı ifade edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle