Gündem Haberleri

  Szabo, Bunuel ve genç kuşak yönetmenler

  Hürriyet Haber
  02.03.2005 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Ankara Sinema Kültürü Derneği tarafından düzenlenen "Sine Tek Avrupa" gösterimleri sürüyor. Bu ayki programda yer alan filmler üç başlık altında toplanıyor. Macar sinemasının usta yönetmeni Istvan Szabo’dan başyapıt niteliğinde bir dönem filmi olan Aşk Filmi, gelecekte adlarından fazlasıyla söz ettirecek genç yönetmenlerin ilk filmleri, son olarak da Luis Bunuel'in imzasını taşıyan birbirinden ilginç iki gerçeküstü film.

  SZABO'DAN "AŞK FİLMİ"

  Macar ustası Istvan Szabo'nun AşK Filmi (Szerelmesfilm) adlı çalışması 3 Mart saat 19:30'da sinemaseverlerle buluşuyor. Szabó’nun az bilinen bu dokunaklı filmi, genç bir adamın yıllar önce yaşadığı tutku dolu aşk üzerine kurulu.

  GENÇ YETENEKLERİN İLK FİLMLERİ

  Yeşim UStaoğlu'nun ilk uzun metrajlı filmi İz 10 Mart saat 19:30'da seyirciyle buluşuyor. Kayıp bir yüzün izini süren bir komiserin öyküsünü anlatan İz, sinemamızda örneklerine ender rastlanan “polisiye” türe ait bir yapım.

  Uzunca bir süre Polonyalı sinema ustası Krzysztof Kieslowski'nin asistanlığını yapan Julie Bertucelli’nin ilk sinema filmi olan Otar Gittiğinden Beri 17 Mart'ta gösteriliyor.

  Günümüz Gürcistan’ında geçen film, doğu blokundaki çözülmeden sonra Avrupa’daki sosyo ekonomik sorunları, bir arada yaşayan üç ayrı kuşaktan kadının gözünden anlatıyor. Geçmişte yaşayan doksan yaşlarındaki büyükanne, şu anda yaşayan ve sorunlarla başa çıkmaya çalışan kızı ve varolmayan bir gelecekte yaşayan torunu. Bu üç kadın oyuncunun olağanüstü oyunculukları filmin başarısına da büyük katkı sağlıyor.

  Genç İspanyol yönetmen Achero Mañas, ilk sinema filmi “El Bola” ile bütün dikkatleri üstüne çekmiş ve müthiş övgüler almıştı. Bir çocuğun zorba ve otoriter babasına rağmen özgürlüğünü elde etme çabasına odaklanan film, geleceğe de umutla bakıyor ve toplumdaki onlarca mutsuz çocuğun büyüdüklerinde mutlu olabileceklerine dair inancını koruyor. Film 24 Mart'ta seyirciyle buluşuyor.

  BUNUEL'DEN İKİ GERÇEKÜSTÜ FİLM

  31 Mart Perşembe günü ise programda başyapıt niteliğinde iki gerçeüstü film yer alıyor: “Çöllerin Simon’u” ve “Vahşi Gezegen”.

  Luis Buñuel’in Meksika’da çektiği son filmi “Çöllerin Simon’u”, yönetmenin kendine özgü gerçeküstücü üslubunu ve toplumsal görüşlerini yansıttığı yine etkileyici bir film. Yönetmenin daha önce ülkemizde gösterilmeyen filmlerinden olduğunu hatırlatalım.

  Hemen ardından ise 1973 yapımı bilim-kurgu canlandırma filmi “Vahşi Gezegen” yer alıyor. Sovyetlerin Çekoslovakya’yı işgalini anlatan gerçeküstü öğelerle dolu filmde,  dünyadan çok uzaktaki vahşi bir gezegende geçen insana benzeyen yaratıkların olağanüstü dünyasını anlatıyor. Çekildiği yıllarda büyük yankı uyandıran sinema tarihinin “canlandırma” başyapıtlarından…

  FESTİVAL PROGRAMI
  3 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  Aşk Filmi (Szerelmefilm)
  Yönetmen: István Szabó

  10 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  İz
  Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

  17 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  Otar Gittiğinden Beri
  Yönetmen: Julie Bertucelli 

  24 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  Misket (El Bola)
  Yönetmen: Achero Mañas

  31 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  Vahşi Gezegen
  La Planete Sauvage
  Yönetmen: René Laloux

  31 Mart Perşembe
  Saat:19.30
  Çöllerin Simon'u
  Simon Del Desierto
  Yönetmen: Luis Buñuel

  www.askfest.org
  Ankapol Sineması
  Tel: 419 39 59

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı