Gündem Haberleri

  Symantec’Ten komple çözüm

  Hürriyet Haber
  24.07.2007 - 15:28 | Son Güncelleme:

  Symantec, tamamen Güvenlik 2.0 stratejisi üzerine inşa edilen, Bilgi Risk Yönetimi (Information Risk Management -IRM) kavramına ilişkin entegre bir ürün takımı olan Symantec Bilgi Tabanı’nın (Symantec Information Foundation) son versiyonunu duyurdu.

  Symantec Information Foundation, e-posta, web ve anlık mesajlaşmalarda (instant messaging-IM), kurumların yaşaması muhtemel veri kaybına karşı kapsamlı bir koruma sunuyor ve böylelikle kurumlar için gelişmiş bir kontrol fonksiyonalitesi sağlıyor. Kusursuz bir koruma zinciri yaratılarak,giren ya da çıkan bilgilerin kurum içinde arşivlenmesine, denetlenmesine ve saptanmasına olanak sağlayan çözümün, yaz döneminden itibaren pazarda yerini alması bekleniyor.

   

  Symantec Enterprise Vault 2007, Symantec Mail Security (Symantec mail Güvenliği) 8300 Serisi uygulamaları ile Symantec IM Manager 2007 (Symantec Anlık Mesajlaşma Yönetimi)ve Domino 2007 için Symantec Mail Security, ayrıca web iletişimi içerik filtreleme fonksiyonu için beta desteği gibi Symantec’in pazar lideri ürünlerinin son versiyonlarını içeren Symantec Information Foundation 2007’in son sürümü, entegre bir ürün takımı fonksiyonalitesi sunarak, kullanıcıların muhtemel veri kayıplarına karşı korunmalarına imkan sağlıyor.   

   

  Veri Kayıplarına Karşı Entegre Çözüm

   

  Veri kayıplarına ilişkin olarak geçmiş yıllarda yaşanan birçok tecrübe, bilgi güvenliği kavramının kapsamını, sadece dış tehditlere karşı bir önlem almaktan öteye götürerek; kritik verilerin her ne olursa olsun korunması gerektiği anlayışının benimsenmesine kadar genişletti. Symantec Information Foundation, kurumlardaki veri akışını kontrol etmeye yarayan önemli özellikler içeriyor:

   

  - Veri tabanında, e-postalarda, anlık mesajlaşmalarda ve dosya sistemlerinde saklı tutulan kurumsal kritik verilerin belirlenmesi, sınıflandırılması ve kontrol edilmesi

  - E-postaların, web iletişimlerinin ve anlık mesajlaşmaların, politikalara uygunluk açısından saklı tutulması, incelenmesi ve denetlenmesi

  - Hotmail, Yahoo! Mail ya da Gmail gibi siteler aracılığıyla bilinçli ya da bilinçsiz şekilde oluşabilecek veri kaybını önlemek amacıyla web iletişimlerine filtreleme fonksiyonalitesi için beta desteği

   

  Çalışanlar tarafından, günlük iş akışı içinde anlık mesajlaşmalardan sıkça faydalanılması, mesajlaşma güvenliğinin yeni iletişim çeşitlerini de kapsayacak şekilde yapılandırılması zorunluluğunu getirdi. Kurumlar tarafından da gittikçe fark edilen bu değişim için Symantec Information Foundation şunları sunuyor:

   

  - Symantec’in Global Zeka Ağı (Symantec Global Intelligence Network) teknojileri veIMIogic teknolojisi ile sağlanan bütünleşme ile ortaya çıkan bu entegre çözüm, e-postaları ve anlık mesajlaşmaları virüs, spam ve “spim” (IM-bourne spam) tehlikelerine karşı korumakla kalmıyor, dış tehditlere karşı da kapsamlı bir koruma sağlıyor

  - Çözüm, IBM Lotus işbirliği platformu için arşivleme ve güvenlik yönetimi sunuyor.

  - Microsoft Office SharePoint Server 2007 ve Office Communication Server 2007 gibi arşivleme fonksiyonalitelerine ilişkin iki yeni desteği içeren Microsoft işbirliği platformu için, arşivleme ve güvenlik yönetimi sunuyor.

   

  E-Tespit Koruma Zinciri Garantisi

   

  A.B.D’nin vatandaşların uyması gereken prosedürlere yönelik olarak çıkardığı kurallardaki son değişikliklere göre, global kurumlar, herhangi bir dava ya da hukuki araştırma durumunda gerekli bilgileri ortaya koymak üzere kendi bünyelerinde çalışma yapmak durumundalar. Kurumlar, koruma zinciri anlamına gelen saklanan ve elde tutulan veriler sayesinde herhangi bir hukuki süreçte kendilerini savunabiliyorlar. Symantec Enterprise Vault 2007, kullanıcılara bu alanda destek sağlayan önemli özellikler içeriyor:

   

  - Arşivlenen ve tespit edilen verilere dayalı koruma zinciri mesajlarını göstermek ve geçerliliğini kanıtlamak üzere yeni rapor ve araç fonksiyonalitesine sahip bulunuyor.

  - Microsoft Windows Rights Management Services (RMS) (Microsoft Windows Hakları Yönetimi Servisi) tarafınca sağlanan halihazırda mevcut şifre çözümü fonksiyonalitesine ek olarak, PGP şifreleme sistemince korunan şifre çözme, endeksleme ve tespit gibi önemli fonksiyonaliter sağlıyor. 

   

  Symantec, kullanıcıların gerçekleştirdikleri yatırımlardan en üst düzeyde fayda elde etmeleri, Symantec Information Foundation’un teknoloji ve fonksiyonalitelerinden tam olarak yararlanabilmeleri için danışmanlık, eğitim ve destek hizmetleri sunuyor. Symantec Danışmanlık Hizmetleri, verilerin saklı tutulmasına, e-discovery fonksiyonalitesine ve sistem yönetimine ilişkin operasyonel maliyetlerin minimum düzeye indirgenmesi için destek vermekle kalmıyor, ayrıca kurumların mesajlaşma ve işbirliği sistemleri için daha etkin bir koruma sağlamaları amacıyla kapsamlı Information Risk Management (IRM) önerileri sunuyor. Buna ilaveten, Symantec’in özellikle mesajlaşma güvenliğine ve uygunluk politikalarına ilişkin hizmet veren ve kurum içinde yerleşik olarak bulunan Güvenlik birimi ( Symantec’s in –house Security Residents), kullanıcıların BT gruplarına katkı sağlamasının yanı sıra, diğer stratejik iş girişimlerinde de, kurumların iç kaynaklarına yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalara destek veriyor.

   

  Symantec ayrıca, Symantec Mail Security 8300 ve Symantec Enterprise Vault odaklı yönetim, geçiş ve bu ürünlere ait gelişmiş özelliklere ilişkin uygulamalı teknik eğitim de sunuyor. Bir sınıf düzeni içinde olduğu gibi online olarak da alınabilen eğitimler, ürün fonksiyonalitesi, işlemleri ve özellikleri üzerine yoğunlaşıyor. Gelişmiş Enterprise Vault eğitimleri ise, yönetim, raporlama, denetim, Outlook Web Access, çevrimdışı vault, yedekleme ve sistem geri yükleme gibi konular üzerine odaklanıyor.Daha fazla bilgi için;

   

  http://www.symantec.com/enterprise/theme.jsp?themeid=globalservices adresini ziyaret edebilirsiniz.

   

  Erişim

   

  Symantec Information Foundation 2007 ve diğer bağımsız ürünler, Symantec’in dünya çapında yaygın değer katan satıcıları, distribütörleri ve sistem bütünleyicileri aracılığı ile 2007 yaz aylarından itibaren kullanıcıların erişimine hazır olacaktır. Symantec Information Foundation hakkında daha fazla bilgi için; http://www.symantec.com./enterprise/products/overview.jsp?pcid=1018&pvid=2041_1 adresini ziyaret edebilirsiniz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı