Gündem Haberleri

  Suudi gazetesinden müthiş iddia

  A.A.
  06.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  El Kaide'nin iki numaralı ismi Eymen El Zevahiri'nin kontrolü altındaki Mısırlı örgüt üyelerinin, ABD'lilerin Usame bin Ladin'in yerini bulmasını sağladığı iddia edildi.

  Suudi Arabistan'da yayımlanan El Vatan gazetesinin konuya hakim bölgesel bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, Bin Ladin ile Zevahiri arasındaki anlaşmazlığa dikkat çekilerek, Amerikan gizli servisinin izlediği ve Bin Ladin'in izini bulmalarını sağlayan kuryenin aslında Zevahiri için çalıştığı ileri sürüldü.

  Kimliği Guantanamo'daki mahkumlar tarafından ifşa edilen kuryenin Kuveytli değil Pakistanlı olduğunu yazan gazete, kuryenin kendisini izleyen ABD'lileri, izlendiğini bilmiyormuş gibi yaparak Bin Ladin'in evine kadar götürdüğünü iddia etti.

  "Örgütü fiilen idare eden Mısırlı El Kaidecilerin, Bin Ladin'in 2004'teki hastalığından beri örgütün kontrolünü ele geçirmeye çalıştıkları" belirtilen haberde, Bin Ladin'i, Taliban'ın kalesi konumundaki Pakistan'ın kuzeybatısında bulunan aşiret bölgelerini terk ederek öldürüldüğü Abbottabad'a yerleşmesi konusunda ikna edenlerin de aynı kişiler oldukları öne sürüldü.

  Haberde, örgüt yöneticilerinden Mısırlı Saif El Adil'in geçen sonbaharda İran'dan dönmesinden sonra, El Kaide içindeki Mısırlıların Bin Ladin'i gizli bir şekilde ortadan kaldırmak için bir planı yürürlüğe koydukları ileri sürüldü.

  Bin Ladin'in ölümünden sonra El Kaide'nin sözcüsü ve "beyni" 59 yaşındaki Mısırlı El Zevahiri, örgütün baş yöneticisi ve dünyanın en çok aranan adamı oldu.

  El Zevahiri, 1998'de El Kaide'ye katılan İslami Cihad'ın Mısır grubunun başında bulunuyordu.

  İŞTE TARİHİ OPERASYONUN ARDINDAN ÇEKİLEN İLK GÖRÜNTÜLER


  BİN LADİN'İ O YAKALATTI

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı