Gündem Haberleri

  Suudi Arabistan'da El Kaide operasyonu

  Hürriyet Haber
  28.02.2006 - 15:26 | Son Güncelleme:

  Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, güvenlik güçlerince dün düzenlenen operasyonda öldürülen 5 militandan 4'ünün, El Kaide bağlantılı zanlılara ilişkin en çok arananlar listesinde yer aldığını bildirdi.

  Bakanlık açıklamasında, operasyonda öldürülen iki kişinin ayrıca geçen hafta ülkenin doğusundaki bir petrol rafinerisine yönelik El Kaide örgütünün saldırı girişiminde yer aldığı ifade edildi.

  Öldürülen militanların dördünün kimliğinin de belirtildiği açıklamada, öldürülen 5. militanın kimliğinin henüz belirlenmediği kaydedildi.

  Bakanlığın bir sözcüsü de dünkü operasyonda sağ yakalanan bir militanın kimliğinin ise açıklanmayacağını söyledi.
  Suudi basın yayın organları da öldürülen militanlardan birinin, El Kaide örgütünün Suudi Arabistan'daki liderlerinden biri olduğunu ileri sürdü.

  Başkent Riyad'ın doğusunda dün bir villayı kuşatan güvenlik güçleri, militanlarla girdikleri çatışmada 5 kişinin öldürüldüğünü, bir kişinin yakalandığını açıklamıştı.

  Ülkenin doğusundaki bir petrol rafinerisine yönelik geçen haftaki intihar saldırısı girişimiyle El Kaide'nin dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın petrol tesislerini ilk kez doğrudan hedef aldığına dikkat çekiliyor.
  Bu arada, ajanslar, İçişleri Bakanlığı'nın bugünkü açıklamasının, ülkede geçen yıl yayımlanan 36 kişilik arananlar listesindeki zanlıların hemen hemen tamamının öldürüldüğü ya da yakalandığı anlamına geldiği yorumunu yapıyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı