Gündem Haberleri

  Suudi Arabistan'a: Çok çirkin yaklaşım

  Aziz ÖZEN/İSTANBUL
  25.06.2017 - 21:38 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar’dan Türk askerinin çekilmesi önerisine sert tepki göstererek, “Türkiye’nin Katar ile attığı bu adıma müdahil olmak çok çok çirkin bir yaklaşım” dedi. Bayram namazını Ataşehir Mimar Sinan Camisinde kılan ve Haliç Kongre Merkezi’nde bayramlaşma törenine katılan Erdoğan özetle şunları söyledi:

  EGEMENLİĞE SALDIRI

  (Katar’la ilgili Türk askerinin çekilmesi yönünde bir ültimatom ya da bir şart var. Bu konuda ne diyeceksiniz? sorusu) Şu an Katar’ın 13 maddeye yönelik tavrını Türkiye olarak biz hem takdir ediyoruz, hem benimsiyoruz. Bir defa bu 13 madde ile ilgili yaklaşımı biz uluslararası hukuka aykırı buluyoruz. Devletler arasındaki hukukta ülkelerin egemenlik haklarına bu denli bir saldırı olamaz. Burada adeta bir devletin egemenlik haklarına saldırı söz konusu ve bir devletin kendi tasarruf alanına girecek kadar bir ileri gidiş söz konusu. Böyle bir şeye kalkıp da onların diliyle bakmak, yaklaşmak bana göre çok çok yanlış.

  TÜRKİYE’YE SAYGISIZLIK

  Türkiye’nin 2014 itibarıyla savunma işbirliği yapmış olduğu Katar ile attığı bu adıma müdahil olmak çok çok çirkin bir yaklaşım. Katar’a yönelik bu yaklaşımı asla doğru bulmuyorum. Katar’a yapılan bu yaklaşım, bizim Suudi Arabistan’a da teklifimizdir. Suudi Arabistan da kendisinde bir üs kurmamızı isterse Suudi Arabistan’da da biz buna yönelik bir adım atabiliriz. Bu teklifi ben Kral’ın kendisine de yaptım. ‘Bunu bir değerlendirelim’ dediler. Ve o günden bugüne böyle bir dönüş de söz konusu olmadı. Bu dönüş söz konusu olmadığı halde Türkiye’nin asker çekmesini talep etmek bir defa Türkiye’ye karşı da maalesef bir saygısızlıktır. Yani bir herhangi bir ülkeyle savunma işbirliği anlaşmasını yaparken birilerinden izin mi alacağız? Yani kusura bakmasınlar, Türkiye böyle sıradan bir ülke devlet değil. Onun için Türkiye’nin de burada askerini çekmesi gibi bir yaklaşımı Türkiye’den istemek, bu da Türkiye’ye bir saygısızlıktır.

  HUKUKA AYKIRI SÜREÇ

  Katar bir devlet olarak birçok yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Ve bu yaptırımlar noktasında da biz Katar’a karşı elimizden gelen desteği vermeye gayret ettik. Bundan sonra da vermeye gayret edeceğiz. Ve yine açıkça söylüyorum, bir uluslararası hukuka aykırı bir süreç var. Bu sürecin bir defa ortadan kaldırılması lazım. Kuveyt’in arabuluculuğunu özellikle destekledik, destekliyoruz. Temennim Körfez’deki bu gelişmeleri Suudi Arabistan kendi büyüklüğüne yakışır şekilde çözsün. Temennim yine odur ki bu bayram böyle geçmemeliydi.”

  Rahatsızlandı

  BAYRAM namazı için Ataşehir Mimar Sinan Camii’ne giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısa süreli bir rahatsızlık geçirdi. Yapılan tedavisinin ardından cami çıkışı açıklama yapan Erdoğan, “Bugün özellikle şekere dayalı bir tansiyon dengesizliği geçirdik. Hamdolsun kısa sürede toparlandık. Şu anda iyi bir konumdayım” dedi.

  FETÖ’cüleri bildirin

  ERDOĞAN, bayramlaşma töreninde “ Nerede, bildiğiniz, bulduğunuz bir FETÖ terör örgütü mensubu varsa bizlere muhakkak bildireceksiniz. Bildirmiyorsanız sorumlusunuz. Siz hangi mahallede kim var, bunları gayet iyi bilirsiniz. Bulacaksınız, biz de araştıracağız, inceleyeceğiz, hukuk içinde gereğini de yapacağız” dedi.

  ABD’YE: Hayati yanlış yapıyorlar

  SURİYE sınırımız boyunca bir terör koridoru kurma girişimini Fırat Kalkanı harekâtıyla sekteye uğratmıştık. Maalesef müttefik dediğimiz, dost bildiğimiz ülkeler terör örgütleriyle işbirliği yapmakta sakınca görmüyorlar. Bu terör örgütüne verdikleri silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye’yi kandırdıklarını sananlar hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacak. Ama onlar için iş işten geçmiş olacak. Biz, tüm ikazlarımıza rağmen terör örgütlerine verilen silahlarla ülkemize atılan her kurşunun, dökülen her damla kanın faturasını o silahların asıl sahiplerine çıkartacağız. Suriye’nin kuzeyinde; sınırlarımızda bir terör devleti kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu atılan adımların hepsi NATO’ya aykırıdır. Suriye’den ve Irak’tan her türlü saldırıya kendi topraklarımızda değil, bizatihi kaynağında müdahale edeceğiz. Meşru müdafaa hakkımızı engellemek isteyenlere mesajım şudur; bunu ancak tüm 80 milyon nüfusuyla tüm Türkiye’yi karşınıza alma pahasıyla yapabilirsiniz.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı