Gündem Haberleri

  ‘Sütü aklamazsak, AB’ye girişimiz hayal olur’

  Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)
  12.08.2009 - 15:16 | Son Güncelleme:

  KONYA’da ‘AB Sürecinde Türkiye Süt Endüstrisi ve Bölgesel Kalkınma’ konulu panele katılan Ulusal Süt Konseyi Başkanı Ethem Sancak, Avrupa Birliği sürecinde olan Türkiye için sütün önemine ve kayıt dışı üretim sorununa dikkat çekti. Sancak, “Sütü aklamazsak, AB’ye girişimiz hayal olur” dedi.

  Amblajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen ‘AB Sürecinde Türkiye Süt Endüstrisi ve Bölgesel Kalkınma’ konulu panel Konya Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Paneli yöneten Ulusal Süt Konseyi Başkanı Ethem Sancak, sütün Türkiye için önemine dikkat çekti. Zihinsel ve fiziksel gelişim için sütün gerekli olduğunu vurgulayan Sancak, “Sütü önemseyen toplumlar, insanlık tarihine baktığımız zaman ileriye gitmişlerdir. Sütü, olması gerektiği konuma getirmeyen toplumlar da, maalesef istedikleri konum ve yerde değillerdir. Süt geleceğimiz için bu kadar önemli bir üründür” diye konuştu.

  ‘SÜTÜ AKLAMAK KENTLİLEŞMEK DEMEK’

  Ethem Sancak, AB sürecinde olan Türkiye için sütün önemli olduğuu ancak kayıt dışı üretimin sorun yarattığını belirtti. Sancak şöyle konuştu:
  “Sütü, aklamazsak AB’ye girişimiz hayal olur. Sütü aklamak çabası, kentlileşmek, kadının özgürleşmesi, insanca yaşamak çabasıdır. Dolayısıyla ilk bakışta anlalaşıldığı gibi bardaktaki sütü aklamak çabası veya sütteki bakteri oranını indirmek çabası değildir. Görünen tarafı o, ama bunun yüklediği misyon kentlileşme misyonudur. O açıdan bunu toplumun bütün coğrafyalarında ciddiye almamız lazım. Kırsalda yaşayan köylümüz, kentteki sanayicimiz, devleti yöneten bürokratımız, askerimiz, herkesin bu sorunu bir milli mesele olarak ele alıp üstüne düşen görevi yapmalıdır. Bunu yapamazsak inanın ki, AB’ye katılımımız hayal olur. AB’nin 20- 30 yıl sonra ne olacağı belli olmaz. Ayrıca, toplumumuzu ileri bir medeniyete götürmek ve bireyimizi müreffeh, zeki ve sağlıklı bir bireye çevirmektir. Bu bizim temel sorunumuzdur.”

  ‘AMBALAJLI ÜRETİM KAYITLIDIR’

  Amblajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği kurucu üyesi Erol Diren de, ambalajlı üretimin kayıtlı üretim olduğunu belirtti. Diren, şunları söyledi:
  “Kayıtsız üretimle mücadelenin çözümünde ambalajlı üretim kilit rol oynamaktadır. Süt sektörünün kırsal kalkınma hedeflerine ulaşabilmemiz noktasında büyük rol oynadığının altını çizmek gerekir. Ülkemizde tarım sektöründe çalışan nüfusumuzun önemli bir bölümü sütçülük ile uğraşmaktadır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de toplam yıllık süt üretimi 12 milyon tondur ve bu miktar 642 milyon ton olan dünya süt üretimi sıralamasında Türkiye’yi 16 büyük süt üreticisi ülke arasına yerleştirmektedir. Ancak üzülerek ifade etmeliyim ki, üretimin sadece yüzde 40’ı süt sanayisindeki tesislere gitmekte ve kayıtlı işlenmektedir. Oysa Avrupa Birliği’nde oran, yüzde 95 gibi yüksek bir rakama karşılık gelmektedir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı