Gündem Haberleri

  Süt dondurmaya gitti, peynir fiyatları arttı

  A.A.
  12.07.2007 - 11:53 | Son Güncelleme:

  Bu yaz sıcaklar nedeniyle dondurma satışlarında yaşanan patlama nedeniyle dondurma firmalarının piyasadan yoğun şekilde süt çektiği, bu nedenle de süt ve ürünlerinin fiyatlarının arttığı bildirildi.

  Merkezi Konya'da bulunan, Ankara, Mersin ve Aksaray'da çok sayıda mağazası bulunan bir alışveriş merkezi yetkilileri, aşırı yaz sıcaklarının dondurma satışlarında patlamaya yol açtığını söyledi.

  Yoğun talep nedeniyle dondurma firmalarının 2007 yaz hedefini bugünden doldurduğunu vurgulayan yetkililer, halen dondurma satışlarının hızla sürdüğünü, kendilerinin geçen yıla oranda daha fazla dondurma sattığını kaydetti.
  Dondurmaya olan yoğun talebin piyasadaki sütün dondurma üretimine gitmesine yol açtığını ifade eden yetkililer, şunları söyledi:
  “Piyasadaki sütün önemli bölümünü şu anda dondurma firmaları çekiyor. Bu yüzden birçok bölgede üreticiden 50 YKr'ye alınan sütün litresi 75 YKr'ye kadar çıktı. Ayrıca diğer süt ürünleri üreticileri istedikleri ölçüde süt bulamıyor. Süt fiyatlarındaki artış ve piyasada sütün azlığı, peynir ve yoğurt fiyatlarında artışa yol açtı. Peynir fiyatları bir ay öncesine göre yüzde 8-12 arasında zamlandı. Yoğurtta da artışlar başladı.”

  Yetkililer, özellikle ulusal bazda üretim yapan firmaların fiyatlarda yeni ayarlamalara gittiğini belirterek, “Sütle başlayan artışlar, süt ürünlerini doğrudan etkiliyor. Mevcut durum peynir ve yoğurtta artışların süreceğini gösteriyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı