Gündem Haberleri

  Susmuyor kınıyoruz

  Hürriyet Haber
  31.08.2006 - 01:47 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün, "Eğer Siz Gerçek Kürtseniz" başlıklı yazısında doğrudan kendilerinden bahsedilmesi üzerine açık mektup kaleme alan Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Haznedar, "Sesimiz çıkıyor, susmuyoruz ve ayaktayız. Yeter ki bize doğru dönün, duymak ve görmek isteyin. Bu ülkede, mazluma kimliğini sormadan mazlumun yanında olarak buradayız" yanıtını verdi.

  MazlumDer Genel Başkan Yardımcısı Şinasi Haznedar’ın mektubu şöyle: "Sayın Özkök, Haklısınız bu ülkeyi sevip sevmediklerini sormakta bazı kişi ya da kurumlara. Biz bu ülkeyi seviyoruz, bu ülkeden kaçıp gitmek gibi bir istek içinde olmamanın yanında kendimizi bu ülkenin vatandaşları olarak da görüyoruz. Ama sizin de bildiğiniz gibi gelişen birçok olay bu ülke vatandaşı olmanın siz ne yaparsanız yapın ’devlet’ tekelinde ve izninde olduğunu göstermekte. Buna rağmen biz, bu ülkenin eşit, özgür, tehdit unsuru görülmeyen, devlet eliyle ötekileştirilmeyen, tüm demokratik haklara sahip ve onu kullanabilen vatandaşı olmayı istiyor ve hedefliyoruz da. Yazınızda ’ayağa kalkın’ diyorsunuz. Biz Mazlum-Der olarak -örneği var mı- hiç oturmadık ki? Bazılarının bırakın oturmayı görünmemek için silikleştiği, tüm demokratik hakların askıya alındığı darbe süreçlerinde ve özellikle de 28 Şubat sürecinde biz hep ayaktaydık. Dışarıda kınamak, içeride sorgu için. Ama ayaktaydık."

  Haznedar, "Sayın Özkök, Alçaklık sadece Kürtlere değil insanlık ailesine saygı duyan, insanın en temel ve devredilemez hakkının ’yaşam’ hakkı olduğuna inanan hiçbir ulusa, kimliğe, aidiyete tabii ki Türklere de yakışmaz. Alçak Kürdün ve alçak Türkün, Almanın, Amerikalının bizim nezdimizdeki değeri tek cümledir: İnsan Hakları düşmanı. Bizim mücadelemiz de onlarladır. Öyle olduğu içindir ki ’kim olursa olsun zalime karşı mazlumdan yana’ der Mazlum-Der. Özellikle hayatını kaybeden askerlerin cenaze törenlerinde oluşturulan çatışmacı ortamın artırılmasında medyanın yeterince sorumlu davranmayışının ve son günlerde devir teslim törenlerinde doğrudan insan hakları ve demokrasi savunucularını hedef alan sözlere de dikkat çekmek ve bu konudaki sessizliğin aslında bir sağlıksızlığa karşılık geldiğini ifade etmek istiyoruz. Bugün basında Sayın Hilmi Özkök’ün de ifade ettiği gibi ’Demokrat olmak’ suç olmasın Sayın Özkök. Çünkü ’demokrat’ olmadan insan hakları savunulamıyor. Bu değerleri savunmanın ’bölücülüğe hizmet’ olduğunu ifade etmek de kimin ağzından çıkıyorsa çıksın bir suç, İH örgütlerini küçümseme ve hedef gösterme olarak değerlendirilsin Sayın Özkök. Biz de bu konuda ayağa kalkılsın, susulmasın istiyoruz. Sesimiz çıkıyor, susmuyoruz ve ayaktayız. Yeter ki bize doğru dönün, duymak ve görmek isteyin. Bu ülkede, mazluma kimliğini sormadan mazlumun yanında olarak buradayız."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı