GeriGündem Süryaniler dernek kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süryaniler dernek kurdu

Çoğunluğunu Süryani vatandaşların oluşturduğu bir grup tarafından kurulan Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği (MEZO-DER) açıldı.

Samatya Meydanı'nda kiralanan müstakil bir binada faaliyetlerine başlayan MEZO-DER'in açılış törenine, derneğin faaliyetlerine destek olma sözü veren Fatih Belediye Başkanı AKP'li Mustafa Demir de katıldı.

 

Yöresel yiyeceklerinin ve Süryani şarabının ikram edildiği açılış töreni, geniş bir Süryani nüfusun katılımıyla şenlik havasında geçti.

 

Süryani müziğinden örnekler eşliğinde zılgıtlar eşliğinde halay çekilen törene çevredeki esnaf ve mahalle sakinleri de ilgi gösterdi.

 

MEZO-DER kurucularından Turgut Alaca, derneğin, öncelikli hedefinin göç nedeniyle kendi topraklarında azalan Süryanilerin kültürünü yaşatmak olduğunu belirtti.

 

Kurucularının çoğunluğunun Süryanilerden oluşmasını değerlendiren Alaca, "Bu sadece bir tesadüf. Ayrımcılıktan en çok çekenlerdeniz. Bu nedenle Süryani olmayan dostlarımıza da kapılarımız açık" dedi.

 

Lokale de sahip olan dernekte fotoğraf sergileri, slayt gösterileri, söyleşiler, tiyatro ve folklor çalışmaları yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle