Gündem Haberleri

  Sürücü kursuna teşhir

  Hürriyet Haber
  01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kaza yapan sürücünün ehliyetini aldığı kurs da teşhir edilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün benimsediği yeni uygulamaya göre, yeni yılda ehliyetlerin üzerine sürücü kursu numarası da yazılacak. Böylece kursların eğitimde daha dikkatli davranması ve kalitenin yükseltilmesi hedefleniyor.

  Her yıl 6 bin insanını trafiğe kurban veren Türkiye'de, kaza yapan sürücülerin, ehliyetlerini aldıkları sürücü kursları artık teşhir edilecek. 1999 ikinci yarısından itibaren sürücü belgelerinin üzerinde, ehliyeti veren sürücü kursunun numarası yer alacak, böylece kötü eğitim veren sürücü kursları kamuoyuna açıklanacak. Bu uygulama, kazalardaki sorumluluğun bir bölümünü de sürücü kurslarına yükleyeceğinden, kurslardaki eğitim kalitesinin yükselmesi hedefleniyor.

  AİLELER ÖNERDİ

  Yakınlarını trafik kazalarında yitiren vatandaşlar tarafından kurulan Kırmızı Işık Derneği'nin geliştirdiği ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce kabul edilen proje, halen Emniyet Genel Müdürlüğü Mevzuat Şube Müdürlüğü'nde tamamlanma aşamasında bulunuyor. Projenin hayata geçmesi için gereken yönetmelik değişikliğinin hazırlığı sürüyor.

  İleriye dönük olarak başlatılan uygulamayla ilgili olarak Hürriyet'e bilgi veren üst düzey bir Emniyet yetkilisi, yeni yılda yönetmeliğin hazırlanacağını ve en geç 1999'un ikinci yarısında yürürlüğe gireceğini açıkladı. Yeni uygulamanın her yıl sonunda toplanacak istatistikler için veri olacağı bildirilirken, kaza yapan sürücülerin yoğun olduğu sürücü kurslarının teşhir edileceği açıklandı.

  KÖTÜ KURSLAR KAPANACAK

  23 yaşındaki kardeşini trafik kazasında yitiren Kırmızı Işık Kazaları Araştırma ve Önleme Derneği Başkanı Emine Kalkan, sürücü kurslarının eğitim açısından denetlenmediğini kaydetti. Sürücü kurslarının iyi olanlarının belirlenebilmesi için kazaya karışanların ehliyetlerini aldıkları kursların teşhir edilmesi gerektiğini savunan Kalkan, şöyle konuştu:

  ‘‘Kazalara karışanlar, düzenli bir kayıt altında tutulmuyor. Kursları tanımak ve iyi olanları cesaretlendirerek vatandaşların iyi ve güvenli kursları tercih etmelerini sağlamak amacıyla projeyi tasarladık. Uygulama aynı zamanda kötü eğitim verdiği ortaya çıkan kurslara karşı toplumsal bir baskı oluşturacak. Böylece insan hayatını önemseyerek sürücü adaylarına yeterli tecrübe ve eğitim veren kurslar olumlu imajı ile tercih edilecek, diğerleri ise ulaşmaları gereken eğitim kalitesini yakalayacak ya da yok olacaklardır.’’

  KURSLAR DA İSTİYOR

  Yeni uygulamaya destek veren Özel Sürücü Kursları Derneği Başkanı Dursun Önal, ‘‘Böyle bir uygulamayı yürekten alkışlarız. Bu yolla iyi ile kötü belirlenebilir’’ dedi. Bu konuda daha da ileriye gidilmesi gerektiğini belirten Önal, belirli bir sabit puan verilmesini önererek, sürücü kurslarının verdikleri ehliyetlerle yapılan kazalarda kursların puanlarının düşürülmesi gerektiğini savundu.

  KALANLAR DUYARLI OLMALI

  Kırmızı Işık Kazaları Araştırma ve Önleme Derneği üyeleri ilgisizlikten son derece şikayetçi. Maddi sorunlar nedeniyle kamuoyuna ulaşamadıklarını belirten Başkan Emine Kalkan, ‘‘Bizler yakınlarımızı kaybettik. Kaybettiklerimizi geri getiremeyiz. Ama ya geride kalanlar? Onlar da bu konuda duyarlı olmalılar. Her yıl binlerce aile, kaza sonucunda bir üyesini yitiriyor. Bu konuda her türlü destek ve önerileri bekliyoruz. Vatandaşlarımız her türlü katkı için (0212-292 55 69/292 54 86) numaralı telefonlarımıza başvurabilirler’’ dedi.

  Alkolün dışında hap kontrolü yapılsın

  Yeşilay Cemiyeti Başkanı Selahattin Kaptanağası, trafik denetlemelerinde alkol muayenesinin yanı sıra bağımlılık yapan uyarıcı haplar için de kontrol yapılmasını istedi. Kaptanağası, hemen her gün onlarca insanın ölümüne neden olan trafik kazalarının nedenleri arasında yer alan uyarıcı maddelerin satışının, Sağlık Bakanlığı'nca da yasaklandığını vurguladı. Özellikle otobüs, kamyon, TIR kullanan uzun yol şoförleri ve gece çalışan sürücülerin uyumamak ve uzun süre zinde kalmak için uyarıcı haplar kullandıklarını belirten Kaptanağası, bu şoförlerin, kendileriyle birlikte onlarca insanın hayatını tehlikeye attıklarını bildirdi. Kaptanağası, İtalya'da ‘Triage’ adlı bir test yöntemiyle uyuşturucu kullanan sürücülerin 40 saniyede tespit edildiğini belirterek, trafikte kaza öncesi ve sonrasında alkolle birlikte uyarıcı hap muayenesinin yapılması ve caydırıcı önlemler alınması gerektiğini söyledi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı