Gündem Haberleri

  Suruç-Ankara bağlantı kareleri

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  13.04.2016 - 21:01 | Son Güncelleme:

  Ankara Garı önünde ‘Barış Mitingi’ne katılanlara yönelik düzenlenen ve 103 kişinin öldüğü saldırıyı organize eden Halil İbrahim Durgun ile 34 kişinin öldüğü Suruç katliamını düzenleyen Abdurrahman Alagöz’ün irtibatlı olduğuna ilişkin bilgiler ve görüntülere ulaşıldı. Ankara saldırısının talimatını verdiği ve terör örgütü IŞİD’in ‘Gaziantep Emiri’ olduğu ileri sürülen Yunus Durmaz’ın ele geçirilen bilgisayarında ulaşılan görüntüler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

  12 Nisan Salı günü gönderilen yazıda, şüphelilerden Yunus Durmaz’dan ele geçirilen bilgisayarın incelendiği, ‘Word belgesi (2)’ isimli belgenin 2 Ekim 2015 tarihinde oluşturulduğu belirtilerek özetle şöyle denildi:

  “Belge içeriği incelendiğinde 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilecek miting ile ilgili, mitingi organize edenlerle ilgili bilgiler bulunmaktadır. Mitingi organize eden gruplar arasında gösterilen ESP (Ezilenlerin Sosyalist Partisi) için ‘Suruç’ta ameliye yaptığımız oluşum’ olarak bahsedilmektedir.

  Suruç-Ankara bağlantı kareleri

  BİR GECE MİSAFİR ETTİLER

  Bu cümleyle dosyamızın şüphelisi Yunus Durmaz, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta meydana gelen olayı üstlenmiştir. Şüpheli Yakup Şahin (Gar saldırısında nedeniyle tutuklu) 17 Ekim 2015 tarihinde vermiş olduğu ifadesinde Suruç’ta gerçekleştirilen canlı bomba eylemcisi Abdurrahman Alagöz’ü dosyamızın şüphelilerden olan ve yakalanacağını anlayınca Gaziantep’teki hücre evinde kendisini öldüren Halil İbrahim Durgun’un (tren garı saldırısını organize eden ve canlı bombacıları Ankara’ya getiren kişi) Gaziantep’teki hücre evinde bir gece misafir ettiğini, olay günü motosiklet ile Suruç’a gönderdiğini anlatmıştır.”

  Savcılık kaynakları, Alagöz ve Durgun’un görüntülerinin Gaziantep’de aynı yerde çekildiğine vurgu yaptı. Suruç katliamını yapan Abdurrahman Alagöz’ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz de gar saldırısındaki canlı bombalardan biriydi.

  Etiketler: fotoğraf , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı