GeriGündem Sürpriz ziyaretlerin nedeni belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürpriz ziyaretlerin nedeni belli oldu

Sürpriz ziyaretlerin nedeni belli oldu
refid:18142241 ilişkili resim dosyası

El Fetih ve Hamas'ın Türkiye aracılığıyla birlik hükümetinin Birleşmiş Milletler'de Eylül ayında Filistin devleti için yapılacak oylama sonrasına ertelenmesi konusunda anlaştığı bildirildi.

Filistin haber ajansı Maan'ın Suudi Basın Ajansı'na dayandırdığı habere göre, geçen hafta Ankara'yı ziyaret eden Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, birlik hükümetini erteleme önerisini Türk yetkililer aracılığıyla aynı gün İstanbul'a sürpriz ziyaret düzenleyen Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal'a iletti.

Haberde, birlik hükümetinin başbakanının kim olacağı konusunda anlaşamayan ve bu nedenle Mısır'daki görüşmeleri iki defa erteleyen El Fetih ve Hamas liderlerinin, anlaşmazlığı gidermeye çalışan Türk hükümeti yetkilileri aracılığıyla uzlaşmaya vardıkları belirtildi.

Abbas ve Meşal, Türkiye'deki görüşmelerde bir araya gelmemişti.

Filistinli bir kaynak, görüşmelerin çıkmaza girmediğini, iki grubun BM'deki oylamada birlik olduklarını göstermek amacıyla hükümet görüşmelerini Eylül sonrasına erteleme kararı aldığını duyurdu.

Filistinli yetkililer, BM Genel Kurulu'nda Eylül ayında yapılacak oylamada, İsrail'in engelleme çabalarına rağmen 1967 sınırları temelinde bir Filistin devletinin tanınması için lobi faaliyeti yürütüyor. Şu ana kadar 120 ülkenin desteğini alan Filistinli yetkililer, 192 üye ülkenin üçte ikisinin oylarıyla  çoğunluğu toplamayı amaçlıyor.

Batı Şeria'yı yöneten El Fetih ve Gazze'yi kontrol eden Hamas, geçen ay başında Mısır'ın arabuluculuğunda Filistin'de beş yıllık bölünmeye son verme kararı almış ve birlik hükümeti kurulmasını öngören anlaşmayı imzalamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle