Gündem Haberleri

  Sürpriz ziyaret

  Selçuk ŞENYÜZ ANKARA
  27.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı takip soruşturmasında 8 askeri personelin gözaltına alındığının açıklanmasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Tayyip Erdoğan’a program dışı bir ziyaret yaptı.

  Başbakanlık Konutu’nda yaklaşık 3.5 saat süren toplantıya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de katıldı.

  ANKARA, hafta sonuna yüksek siyasi tansiyonla girdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın evinin yakınında yakalanan iki subayın görev yaptığı Seferberlik Bölge Başkanlığı binasında önceki akşam savcıların yaptığı aramayla sıcak bir gece yaşayan Ankara, dün de güne sıcak gelişmelerle başladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Başbakan Tayyip Erdoğan’a program dışı bir ziyaret yaptı. Yaklaşık 3.5 saat süren görüşmeye, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de katıldı. Başbakan Erdoğan, yarınki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına hazırlık amacıyla kurul üyesi bakanlarla dün 11.30’da toplantı yapacaktı. Bu toplantı öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden, Arınç’ı takip soruşturmasında 8 askeri personelin gözaltına alındığı açıklaması yapıldı. Bu açıklamanın ardından kısa bir süre sonra Orgeneral Başbuğ, Orgeneral Koşaner’le birlikte Başbakanlık Konutu’na geldi. Erdoğan ve Başbuğ, perşembe günü haftalık olağan görüşmede bulunmuşlardı. Başbuğ, Genelkurmay’ın kilit önemdeki binasına yapılan baskın sonrasında 48 saat sonra ikinci ziyaretini yapmış oldu.

  Bakanlar, Başbakan’ı bekledi

  Erdoğan’ın, Başbuğ ve Koşaner’le 10.30’da başlayan sürpriz görüşmesi nedeniyle, MGK üyesi bakanlar kendi aralarında toplandılar. Bu görüşme sürerken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuttan ayrıldı. Saat 13.05’te Arınç konuta geldi. Başbakanlık kaynakları, sürpriz görüşmeye ilişkin, “İç ve dış güvenlikle ilgili konularda bilgi alışverişinde bulunuldu” dediler. Ancak görüşmenin içeriğiyle ilgili ayrıntılı açıklama yapılmadı. Erdoğan, bu görüşmenin ardından MGK üyesi bakanlarla bir araya geldi. Irak ile ilgili konuların da görüşüldüğü toplantıya Irak Büyükelçisi Murat Özçelik de katıldı ve Irak’taki son durumla ilgili bilgi verdi.

  Arınç MGK sinyali vermişti

  Arınç’ın soruşturmaya ilişkin bazı demeçleri basına yansımıştı. Arınç, bu konuyu MGK’nın gündemine getirebileceği sinyalini vermişti. “MGK toplantısında suikast planıyla ilgili iddiaları gündeme getirmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna Arınç, “Belki, muhtemelen konuşabiliriz. Neden olmasın” yanıtını vermişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı