GeriGündem Surp Haç Tıbrevank iade edildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Surp Haç Tıbrevank iade edildi

Surp Haç Tıbrevank iade edildi
refid:20376962 ilişkili resim dosyası

Tarihi Surp Haç Ermeni Vakfı uzun yıllar süren mücadeleden sonra Ermeni cemaatine resmen teslim ediliyor. Karar dün Vakıflar Genel Meclisi'nde yapılan toplantının hemen ardından alındı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Azınlık Vakıfları Sorumlusu Genel Meclis Üyesi Laki Vingas, toplantının hemen ardından Hürriyet Daily News'a yaptığı açıklamada "Çok uzun bir mücadele sonucunda vakfın geri iadesini sağladık çok mutluyuz" dedi.

"Karar, Ermeni cemaatine hayırlı olsun" diyen Vingas şöyle devam etti: "Tıbrevank artık kaldığı yerden özgür bir şekilde yola devam edecek."

Surp Haç Lisesi Okul Müdürü Hayk Nişan ise "Başbakanımız'a ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne kararlarından dolayı müteşekkiriz" diye konuştu.

Okulun kapatılan ruhban okulu bölümünün açılmasının Patrikhane'nin gündeminde olmadığını söyleyen Nişan, "Tek hedefimiz bu okulda gerektiği gibi öğrencilerimize eğitim vermek, bu okul MEB'in kurallarına bu yıla kadar sadakatle riayet etti" dedi.

İstanbul'un Asya yakasında Üsküdar'da bulunan Surp Haç Tıbrevank, ruhban okulu olarak hizmet veriyor ve Anadolu'dan gelen yetim çocuklara eğitim olanağı sağlıyordu.

Okulun ruhban okulu bölümü 1940 yılında kapatıldı, 1985 yılından bu yana vakıf olarak kabul edilmiyor, tüzel kişiliği tanınmıyor ve yönetim kurulu seçilemiyordu.

*Hürriyet Daily News'ün haberine http://www.hurriyetdailynews.com/armenians-regain-historical-school-in-istanbul.aspx?pageID=238&nID=18793&NewsCatID=339 linkinden ulaşabilirsiniz.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle