GeriGündem "Suriye'ye müdahale, altın fiyatını 1.500 dolara yükseltir"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Suriye'ye müdahale, altın fiyatını 1.500 dolara yükseltir"

Suriye'ye ilişkin tedirginlikler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) parasal genişlemeden çıkış stratejisine yönelik belirsizlikler ile son 3 haftadır 1.350 - 1.410 dolar bandı arasında dalgalı hareket eden altının ons fiyatının cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından Suriye'ye yönelik haberlere duyarlılığının arttığı gözleniyor.


Altının onsu geçen hafta en düşük 1.359 - 1.416 dolar aralığında dalgalı hareket ettikten sonra haftayı 1.391 dolar seviyesinden tamamlamıştı. Bu haftaya Asya borsalarında dengeli başlayan altının ons fiyatı bu cuma günü kapanışına göre yaklaşık yüzde 0,50 oranında değer kaybıyla 1.380 dolar seviyelerinden işlem görüyor.


Analistler, altının ons fiyatının cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentileri karşılayamamasının ardından Suriye haberlerine duyarlılığının arttığını ve konuyla ilgili yarın ABD Başkanı Barack Obama'nın yapacağı açıklamaların takip edileceğini kaydediyor.

"Faizler yükseldikçe altın yatırımı da çok cazip olmayacak"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Suriye'ye askeri müdahale gerçekleşirse altının onsu 1.450 -1.500 dolar aralığına yükselir" dedi.

Kalyoncu, Suriye'ye olası askeri müdahaleye bağlı olarak altında iniş çıkışlar yaşanabileceği öngörüsünde bulunarak, politik olarak olayların düzelmesi halinde altının ons fiyatında 1.300 dolarlara kadar gerileme beklediğini söyledi.

Müdahale halinde altının onsunun 1.450 -1.500 dolar aralığına yükselebileceğine işaret eden Kalyoncu, ortalık sakinleştiğinde altının onsu fiyatında tekrar bir yükselme gözlenebileceğini dile getirdi.

ABD tarım dışı istihdam verisinin altın fiyatlarına yön verdiğini ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerine bakılması gerektiğini belirten Kalyoncu, "10 yıllık ABD tahvillerinde hala yüzde 2.90 seviyelerini görüyoruz. Aşağı doğru bir gevşeme yok. Faizler yükseliş yönünde gözüküyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükseldikçe altın yatırımı da çok cazip olmayacak. İşte buralar satış seviyeleri...Altının onsunda 1.300 dolarlara doğru gerileme beklerim" ifadelerini kullandı.

Kalyoncu, gram altın da da fiyatların 87- 86 liralara düşebileceği tahmininde bulunarak, şu andaki 91-92 liraların satış seviyesi, 80-85 liranın ise altının alış seviyeleri olabileceğini kaydetti.

Gram altında ons ve dolar/TL paritesinin fiyatları belirleyici olacağını ifade eden Kalyoncu, dolar/TL paritesinde 2'ye doğru düşme olabileceğini veya buralarda sabit kalacağını, altının onsu düşeceği için gram/TL fiyatının da düşeceğini söyledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle