GeriGündem Suriyeliler bayramlaşma için geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeliler bayramlaşma için geldi

Yakınlarıyla yatılı bayramlaşmak isteyen Suriye vatandaşları, Ceylanpınar Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapmaya başladı.

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar İlçesi'nde gerçekleştirilen sınır ötesi bayramlaşma töreni kapsamında, Ceylanpınar Kaymakam Vekili Yalçın Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Saffet Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ayhan Aygün ve Belediye Başkanı İsmail Aslan, Suriye tarafına geçerek Türkiye'ye geçmek için oluşturulan bekleme noktasında toplanan Suriyeli vatandaşların bayramını kutladı.

Daha sonra Türk yetkililerle beraber Rasulayn Mıntıka Müdürü Yarbay Hammadi Zeki Basti ve beraberindekiler, Türkiye'ye geçerek burada akrabalarını bekleyen Türk Vatandaşları'nın bayramını tebrik ettiler. Suriye'den gelen bando takımını Türkiye ve Suriye'nin milli marşlarını çalmasının ardından Kaymakam Yılmaz, Yarbay Basti'ye Türk Bayrağı hediye etti, Yarbay Basti de Yılmaz'a Suriye Bayrağı sundu.

Yarbay Basti, bir aç yıldır gerçekleştirilen sınır ötesi bayramlaşmalarla, iki ülke arasındaki mevcut dostluk ve iyi ilişkilerin daha da geliştiğini belirterek, bundan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Ceylanpınar Kaymakam Vekili Yalçın Yılmaz ise sınır ötesi bayramlaşmalarla sınırdaki akrabaların çifte bayram yaşadığını kaydetti.

Bu yıl bayramlaşmanın ilk gününde hava durumunun iyi olmasından dolayı gerek Suriye'den gelen vatandaşların gerekse Türkiye'de bekleyen akrabaların sıkıntı yaşamadıklarına dikkat çeken Yılmaz, kurulan bilgi işlem merkezi sayesinde de gelenlerin fazla bekletilmeden işlemlerinin yapıldığını, dolayısıyla izdihama izin verilmediğini söyledi.
Konuşmaların ardından Suriye'den gelen ilk kafile işlemlerinin yapılmasının ardından burada bekleyen akrabalarıyla hasret giderdi.

Sınır ötesi bayramlaşma kapsamında bugün yaklaşık 3 bin kişinin Türkiye'ye geçiş yapması beklenirken, 2 gün içerisinde toplam 4 bin 664 kişinin 48 saatliğine akrabalarıyla bayramlaşması planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle