Gündem Haberleri

  Suriyeli muhaliflerden Türkiye sınırında büyük zafer

  Hürriyet Planet
  30.07.2012 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM), rejim güçleriyle muhalifler arasında şiddetli çatışmaların sürdüğü Suriye kenti Halep'ten şu ana kadar yaklaşık 200 bin sivilin kaçtığını açıkladı. Fransız haber ajansı AFP ise muhaliflerin Türkiye sınırındaki stratejik bir geçiş noktasını ele geçirdiğini bildirdi.

  BM'nin İnsani Yardım Çalışmalarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, hafta sonunda Halep'te yaklaşık 200 bin sivilin kaçtığını, birçoğunun da kentte mahsur kaldığını belirtti.

  Amos, başta Halep ve Şam olmak üzere yerleşim bölgelerinde sivil halkın üzerinde ağır silahlar kullanılmasından son derece endişe duyduğunu ifade etti.

  Yaklaşık 2.5 milyonluk nüfusuyla Suriye'nin en kalabalık kenti olan Halep'te çok sayıda insanın okul ve diğer kamu binalarına sığındığını söyleyen Amos, "Bu insanların acil olarak yiyecek, yatak, battaniye, temiz malzemesi ve içme suyuna ihtiyacı var" dedi.

  MUHALİFLERDEN STRATEJİK ZAFER
  Bölgedeki AFP muhabiri, Halep'in beş kilometre kuzeybatısındaki Anadan sınır kapısının, 10 saatlik bir çatışmanın ardından muhaliflerin eline geçtiğini bildirdi. Ajans, böylece muhaliflerin, Türkiye ile Halep arasında özgürce hareket etme şansını yakaladığını belirtti.

  İsyancı komutan Ferzat Abdulnasır, çatışmalarda Anadam'daki askeri üsteki altı askerin öldürüldüğünü, 25'ininse rehin alındığını söyledi.

  AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi ise Halep'te rejim güçlerinin, çatışmaların üçüncü gününde muhaliflerin elindeki Selahaddin semtinin kontrolünü geri aldığını söyledi.

  Ancak Özgür Suriye Ordusu, semtin kontrolünün halen ellerinde olduğunu belirterek, bu haberi yalanladı.

  "TABUTUNA BİR ÇİVİ DAHA ÇAKTI"
  Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Halep'te kendi halkına saldırarak, “tabutuna bir çivi daha çaktığını” söyledi.

  Panetta, beş günlük Ortadoğu turunun ilk durağı Tunus'ta, Washington'dan  kendisiyle beraber gelen gazetecilere yaptığı açıklamada, Esad'ın kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

  “Esad'ın rejimi sonuna geldi” diyen ABD Savunma Bakanı Panetta, Suriye'nin kimyasal silahlarının yanlış ellere düşmemesini sağlamak için gösterilen çabalarla ilgili istişarelerini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

  AFP'ye konuşan bir güvenlik yetkilisi, Halep'te rejim güçlerinin, çatışmaların üçüncü gününde muhaliflerin elindeki Selahaddin semtinin kontrolünü geri aldığını söyledi.

  FRANSA AYAĞININ TOZUYLA BM GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ TOPLAYACAK

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı