Gündem Haberleri

  Suriyeli muhalifler Esad'a İstanbul'dan yanıt verdi

  Hürriyet Haber
  10.01.2012 - 17:11 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhalifler, bugün halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a İstanbul'dan cevap verdi. Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Esad'ın açıklamalarını eleştirdi.

  İstanbul'da Suriyeli muhaliflerce kurulan Konsey'in bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Galyun, "Esad'ın açıklamaları Arap Birliği'nin barış planının yolunu kesmiştir. Reform vaatleri hayalidir, boştur. Halkın isteği Esad'ın gitmesidir" dedi.

  Esad'ın yeni anayasa, referandum gibi çağrılarına olumlu yanıt vermeyen SUK Başkanı, Suriye devrimini sürdürmekte kararlı olduklarının sinyalini verdi. "Devrim, barışçıl bir şekilde devam edecektir. Suriye halkı ve Özgür Suriye Ordusu birlikte hareket ederek bu rejimi devirecektir" diye konuşan Galyun, sivilllerin uluslararası kamuoyu tarafından korunması için yaptığı çağrıyı yineledi.

  "TÜRKİYE SUK'UN ORTAĞIDIR" /images/100/0x0/563cd365f018fb32c8ecfa5c

  Suriye dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne taşınması için de çabalarının devam edeceğini dile getiren Galyun, SUK heyetinin geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Davutoğlu'yla gerçekleştirdiği görüşmeye de değindi. Söz konusu buluşmayı, "bir istişare toplantısı" olarak niteleyen Galyun, "Türkiye artık SUK'un bir ortağı haline gelmiştir" dedi.

  SUK, Suriye'de yaşananlar konusunda uluslararası bir konferans düzenlemek istiyor. Bu yöndeki isteklerini Davutoğlu'na ilettiklerini söyleyen Galyun'a göre, Dışişleri Bakanı'nın bu talebe yaklaşımı olumlu. Türkiye ile kurulan diyalogdan son derece memnun olduğunu vurgulayan Galyun, "Türk Hükümeti ile uluslararası arenadaki çalışmalarımızı birlikte sürdüreceğiz" dedi.

  "ÇİN VE RUSYA YÜZÜNDEN ŞİDDET SÜRÜYOR"

  Basın toplantısında konuşan SUK İcra Kurulu üyesi ve dış ilişkiler sorumlusu Basma Kadmani ise Suriye'de mezhep çatışmasını körükleyenin Esad olduğunu belirtti. Esad'ın, Arap Birliği'nin verdiği birçok şansı kullanamadığını söyleyen Kadmani, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni de göreve çağırdı.

  Güvenlik Konseyi'nin zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Kadmani, "Esad aleyhindeki kararları veto eden Rusya ve Çin yüzünden Suriye'deki şiddetin önüne geçilemiyor" dedi.

  cozbek@hurriyet.com.tr

  http://twitter.com/mcengizozbek

  Cengiz Özbek   

  * Fotoğraflar: Emrah Gürel

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı