GeriGündem ‘Suriyeli muhalifi Türkiye öldürttü’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Suriyeli muhalifi Türkiye öldürttü’

‘Suriyeli muhalifi Türkiye öldürttü’
refid:18941689 ilişkili resim dosyası

Suriye medyası, Beşar Esad yönetimine karşı önde gelen muhaliflerden Suriye Kürt Müstakbel Hareketi lideri Meşal Tammo’nun geçen cuma öldürülmesinin arkasında “Türkiye’nin olduğu” propagandası yapıyor.

Beyrut’ta sürgünde yaşayan Ulusal Blok üyesi Suriyeli muhalif Şekib el Cebri’nin Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre resmi medyada, suikastın arkasında Türk güvenlik güçlerinin olduğu öne sürülüyor. Ancak Tammo’nun ailesi, Kürt liderin ölümüyle ilgili olarak Suriyeli yetkilileri suçluyor. Suriye Televizyonu’na konuşan Suriye Kürtleri Ulusal Girişimi Başkanı Ömer Avsi de “Ne Türkiye ne de başka bir ülkenin bu komploya karıştığına inanıyorum” dedi. Ankara, Tammo’nun öldürülmesini kınamıştı.

Kamışlı’da ise dün “Kürt intifadası” vardı. Tammo’nun 50 bin kişinin katıldığı cenazesinde olaylar çıktı. Suriye güvenlik güçleri en az 5 kişiyi öldürdü.

Şam’dan bir tehdit daha

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriyeli muhaliflerin geçen hafta İstanbul’da yaptıkları toplantıda kurdukları geniş tabanlı Ulusal Konsey konusunda, “Bu gayrimeşru konseyi tanıyan ülkelere karşı sert önlemler alırız” dedi, ancak bunların ne tür önlemler olacağı konusunda ayrıntı vermedi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ise dün kendisine destek için gelen 5 Latin Amerikalı bakana, “Bir yandan silahlı çeteleri dağıtmak için adımlar atarken, bir yandan da politik reformlara devam edecekleri” mesajını verdi.

Elçiliklere baskın

Tammo’nun öldürülmesini protesto eden Suriyeli göstericiler, Suriye’nin Avrupa’daki çeşitli elçiliklerine saldırdı. Berlin Büyükelçiliği ve Hamburg’daki konsolosluk binasına zorla girildi, bazı eşyalar tahrip edildi. Göstericiler elçilik duvarlarına “Özgür Suriye” sloganları yazdı. Bir başka gösterici grubu ise Cenevre’deki BM binasında bulunan Suriye temsilciğine girdi. İsviçre’deki olaylarda 5 gösterici gözaltına alındı, ancak daha sonra serbest bırakıldı. Londra’daki benzer protestoda da 7 Suriyeli gözaltına alındı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle