Gündem Haberleri

  Suriyeli milletvekili Türkiye’ye sığındı

  Hürriyet Planet
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye parlamentosunda Halep şehrini temsil eden milletvekillerinden İhlas el Bedevi bugün ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığındı.

  Reuters’ın aktardığına göre Sky News Arabia’ya konuşan vekil, "Türkiye’ye geçtim ve bu zorbaca rejimden en temel haklarını talep eden bu millete yapılan baskı ve zulüm nedeniyle kaçtım” dedi.

   

  Bedevi, Mayıs ayında göreve başlayan ve Esad’ın Baas Partisi’nin ağırlığı altındaki meclisi terk ederek başka bir ülkeye sığınan ilk milletvekili oldu.

   

  Bedevi yaptığı açıklamada, “Şam yönetimi başta Halep olmak üzere muhalefetin yoğun olduğu şehirlere büyük bir saldırı hazırlığında. Yönetim, tüm bu şehirlerdeki milletvekillerini Şam'a çağırdı” diye konuştu.

   

   

  ÜRKÜTEN İDDİA

  Muhalif güçler de rejimin Halep şehrine asker ve ağır silah yığınağı yaptığını öne sürdü.

   

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi, Suriye askerlerinin Halep'e savaş uçağı ve tanklarla büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti. Gizzi, Hama ve Şam'dan 100'den fazla tankın Halep'e doğru sevk edildiğini söyledi.

   

  Gizzi, Suriye ordusunun gece tanklarla, gündüz ise MIG-21 tipi  savaş uçakları ve helikopterlerle Halep'in çevresindeki yerleşim yerlerini  bombalandığını iddia etti.

   

  ABD DE KAYGILI

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün akşam yapılan açıklamada da Suriye rejiminin Halep'te bir "katliam" planladığını öne sürüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı