Gündem Haberleri

  Suriyeli Kürtler Erbil'de bir araya geldi

  AA
  28.01.2012 - 13:25 | Son Güncelleme:

  Suriyeli Kürtlerin, Erbil'de üç gün sürecek olan konferansı Mesut Barzani'nin katılımıyla başladı.

  Suriyeli Kürtlerin temel taleplerini içeren beş ayrı başlıkla başlayan ve üç gün süreceği belirtilen konferansa, Kuzey Irak'taki Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ve Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Berham Salih de katılıyor.

  Konferans, “kendi kaderini belirleme hakkı, Kürt halkının taleplerini garanti altına alacak bir anayasa, demokratik bir Suriye" gibi başlıklarla toplanıyor.

  Barzani, burada yaptığı konuşmasında, Suriyeli Kürtlerin kendilerini her türlü değişikliklere hazırlamaları gerektiğini dile getirerek, Suriye'deki Kürt partilere tek ses olmaları çağrısında bulundu.

  “SİLAH VE ŞİDDETİN ZAMANI GEÇTİ”
  Suriye'de 2 milyon Kürt'ün yaşadığını ve bunun kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Barzani, Suriye'deki değişimlerin Kürtlerin yararına olmasını temenni ettiğini ifade etti.

  Suriye'deki Kürt partilere hitaben, "Suriye'de değişimi yapmak bizim işimiz değil, bu sizin göreviniz. Bizim asla Suriye'nin içişlerine karışma gibi bir niyetimiz yok. Suriye'deki Kürt partiler kendi çalışmalarını kendileri belirlemelidir" şeklinde konuşan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Siz neye karar verirseniz biz bunu destekleriz. Sizden tek istediğimiz birlik ve beraberlik içinde hareket etmenizdir. Haklarınızı şiddetten uzak bir şekilde, diyalog yoluyla elde etmeye çalışın ve particilikten uzak millet çıkarı için çalışın."

  Barzani, bu sene içinde Kürt ulusal konferansını gerçekleştireceklerini aktararak, bu konferansın amacının bütün dünyaya ve komşu ülkelere barış mesajı göndermek ve Kürtlerin saflarını birleştirmek olduğunu söyledi.

  Barzani, konferansın ayrıca, “bütün Türk, Arap ve Fars kardeşlerimize dostluk eli uzatma ve bütün dünyaya Kürtlerin barışsever bir halk olduğunu gösterme” amacını da taşıdığını ifade etti.

  Barzani konuşmasının sonunda, "Silah ve şiddetin zamanı geçti, kimsenin Kürt halkının varlığını inkar etme gibi bir lüksü yok" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı