Gündem Haberleri

  Suriyeli Kürt lideri PKK-PYD mi vurdu

  Hürriyet Haber
  22.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli Kürt siyasetçi Mahmud Vali Ebu Candi, Ras el Ayn (Kürtçe adı Serekâni) kentinde önceki akşam motosikletli iki saldırgan tarafından yerel yönetim binası önünde saldırıya uğradı.

  Suudi sermayeli, Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Türkiye sınırında gerçekleşen suikastın arkasında PKK’nın bulunduğunu öne sürdü. Suriyeli Kürt gruplar geçen temmuzda Yüksek Kürt Konseyi’nde birleşmiş, ardından Beşar Esad güçleri ülkenin kuzeyindeki bazı yerleşimlerden çekilerek yönetimi bu konseyin silahlı kanadına devretmişti. Başından iki mermiyle vurulan Mahmud Vali bu konseyin ve Azadi Partisi’nin üyesiydi.

  Türkiye’yi suçladılar

  PKK’nın Suriye kolu olan PYD saldırıyı kınayarak suikastın arkasında “kirli ellerin” bulunduğunu öne sürdü. El Arabiya’nın iddiasını yalanlayan PYD, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Yüksek Kürt Konseyi’ne karşı olduğunu açık bir şekilde dile getirdiğine işaret ederek, “Bölgemiz özerk yönetimi ile örnek oldu. Bu da Türk, Baas ve diğer egemen sistemlerin hedefi oldu” dedi.

  Ras el Ayn Kürtlerin kontrolü henüz sağlamadığı, Suriye ordusunun varlığını sürdürdüğü bir kent. Gençlik gruplarının katillerin bulunması talebiyle yaptığı gösterilerle bölge yeniden karıştı. Rejim güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasında çatışmalar kent dışında sürüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı