Gündem Haberleri

  Suriyeli bakan yine Türkiye’yi suçladı

  Hürriyet Haber
  29.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İngiliz gazeteci Robert Fisk’e konuştu. Başkent Şam’ın Kabun semtinde çatışma seslerinin geldiği bir salonda gerçekleşen röportajda Muallim, ülkesindeki krizden Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeleri sorumlu tuttu.

  Muallim özetle şunları söyledi:
  “Prensip olarak hiçbir ülke, bazıları yurt dışından gelmiş üyelere sahip, silahlı terörist bir grubun cihat adı altında sokakları ve köyleri kontrol etmesine izin vermez. Afganistan ve Somali’de neler olduğunu iyi okumalısınız. Uluslararası terörizmle mücadele gibi bir sloganınız varken bu terörizmi Suriye içinde destekliyor oluşunuzu anlamıyorum. Suriye’deki terörün belki yüzde 60’ının kaynağı ülke dışında; Türkiye’de, Katar’da ve Suudi Arabistan’da. ABD ise tüm bu ülkeler üstünde nüfuzunu kullanıyor.”

  Esad’ın sözü yine gündemde

  Robert Fisk, isyanın başından beri Muallim’in ilk kez Batılı bir gazeteciye röportaj verdiğini yazarken Katar Emiri’nin kendisine söylediği şu sözleri Suriye Dışişleri Bakanı’na aktardığını da bildirdi: “Beşar Esad’ın yalanlarına öfkeliyiz. Müslüman Kardeşler üyelerinin Suriye’ye dönüşüne izin vereceğine söz verdi, tutmadı.” İki yıl önce Esad ile Emir’in yakın arkadaş olduğunu belirten Muallim, geçen şubatta Hürriyet’e yaptığı açıklamada da “Türkiye ile aramızı Müslüman Kardeşler bozdu” demişti.

  Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolay Makarov ise Rus askeri danışmanların Suriye’de görev yaptığını ilk kez itiraf etti. Moskova’da basına konuşan Makarov, Rusların Suriye’den “kaçmak niyetinde olmadığını” vurguladı.

  Türkiye’de 200 bin mülteci hazırlığı

  Bu arada Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye’deki krizin daha da derinleşmesi halinde Türkiye’ye sığınan mültecilerin sayısının 200 bini bulabileceği uyarısında bulundu. BMMYK sözcüsü Sybella Wilkes, “Türk hükümeti 150 bin kapasiteli 5-6 adet yeni kamp kuruyor” dedi. Dışişleri yetkilileri 100 bin mültecinin ‘psikolojik sınır’ olduğuru söylüyor. Mevcut sayı yaklaşık 80 bin.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı