Gündem Haberleri

  Suriyeli Adli Tıp Birimi Başkanı muhaliflerin tarafına geçti

  Hürriyet Planet
  03.09.2013 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin Halep şehrindeki adli tıp biriminin başındaki isim Abdultavab Şehrur'un muhaliflerin tarafına geçtiği iddia edildi. Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığıyla ilgili belgeleri bugün bir basın toplantısıyla açıklayacağı duyurulan Şehrur, güvenlik gerekçesiyle bu toplantıya katılmadı.

  İlk olarak öğlen saatlerinde ortaya atılan ve Sky News'ün haberleştirdiği iddiaya göre, Şehrur'un elinde Halep yakınlarındaki Han el Asal şehrinde mart ayında kimyasal silah kullanıldığına dair belgeler ve kanıtlar bulunuyor.

  Twitter'daki tanınmış Suriyeli aktivist "The 47th" da konuyla ilgili tweet'ler atarak iddiaların doğru olduğunu söyledi.

  "The 47th" Şehrur'un "Halep Adli Tıp Birimi Başkanı" ve "Suriye Ordusu Kimyasal Silah Birimi Tıbbi Hizmetler Sorumlusu" olduğunu vurgulayarak bugün TSİ 17.00'de bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirtti.

  Ancak Şehrur İstanbul'da düzenlenen basın toplantısına güvenlik gerekçeleri nedeniyle katılmadı. Şehrur'un basın toplantısını ileri bir tarihte yapacağı ve elindeki bilgileri bu toplantıda açıklayacağı bildirildi.

  "ESAD KİMYASALLARI KAÇIRDI" İDDİASI

  Basın toplantısına katılan Suriye Koalisyonu Basın Ofisi Başkanı Halid Salih, Hürriyet Dünyası'na yaptığı açıklamada, Esad rejiminin kontrolündeki Kudeyfe bölgesindeki kimyasal silahların üç konvoy halinde yerlerinin değiştirildiğini iddia etti.

  Salih, kimyasal silahları farklı noktalara taşıyan üç konvoydan birinin Dumeyr Askeri Havaalanı'na diğerinin ise Dera'da bulunan 155'inci tugay üssüne gönderildiğini söyledi. Son konvoyun nereye taşındığına dair ise muhaliflerin elinde bir bilgi bulunmuyor. Salih, Esad rejiminin kimyasal silahları yeni bir saldırı hazırlığı nedeniyle taşıdığını öne sürdü.

  HALEP'TEKİ KİMYASAL SALDIRI

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı