Gündem Haberleri

  Suriye'den Türkiye'ye çok ağır suçlamalar

  Hürriyet Planet
  11.08.2012 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Suriye rejimi, ülkede 17 aydır devam eden çatışmalar nedeniyle "Türkiye’de askeri operasyon merkezleri yöneten ABD, Suudi Arabistan ve Katar’ı" suçladı.

  Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BM Güvenlik Konseyi’ne yazdığı mektupta Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı da “silahlı terörist grupları barındırmak, fonlamak ve silahlandırmakla” suçladı.

   

  Söz konusu mektup Caferi tarafından 2 Ağustos’ta gönderirken, Güvenlik Konseyi’nce dün kamuoyuyla paylaşıldı.

   

  Mektupta, “Türkiye sınırları içinde İsrail, ABD, Suudi Arabistan ve Katar’ın istihbarat servislerinin yönettiği askeri operasyon merkezleri kurdu. Bu merkezler teröristlerin Halep’te ve diğer şehirlerde Suriye vatandaşlarına karşı yürüttüğü savaşları ve büyük gruplar halinde Suriye’ye giren teröristlerin gerçekleştirdiği katliamların denetimi için kullanılmaktadır” denildi.

   

  Caferi, ABD, Fransa, İngiltere ve Türkiye’nin bölgenin dengesini değiştirmeye ve civardaki ülkeleri Batı’nın hegemonik politikalarına boyun eğmeye zorlamak için bir kampanya yürüttüğünü belirterek, “Halep için gözyaşı döküp Güvenlik Konseyi’nin toplanmasını isteyenler terörizme ve terörist gruplara verdikleri destekle bu trajediye neden olanlardır” ifadelerini kullandı.

   

  ADANA’DA GİZLİ ÜS

  Reuters haber ajansı geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin Suudi Arabistan ve Katar’la işbirliği yaparak Suriye’deki isyancılara askeri destek ve iletişim yardımı sağlamak amacıyla Adana’da gizli bir üs kurduğunu iddia etmişti.

   

  Ajansa konuşan Katarlı bir kaynak, “Kampı Türkler kontrol ediyor. Türkiye ana koordinatör ve kolaylaştırıcı. Bir üçgen düşünün. Tepesinde Türkiye, tabanındaki köşelerinde ise Suudi Arabistan ve Katar var. Amerikalılar bu işe ellerini sürmüyor. ABD istihbaratı bu durumu aracılar üzerinden yürütüyor. Aracılar silahlara ve geçiş yollarına erişimi kontrol ediyor” demişti.

   

  Bu haberden birkaç gün sonra da ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'deki bir komuta merkeziyle işbirliği yapılarak Suriyeli muhaliflere destek verilmesi için talimat verdiği ortaya çıkmıştı. Obama’nın, CIA ve ABD’nin diğer istihbarat birimlerine Suriyeli muhaliflere destek yetkisi veren bir başkanlık emrini imzaladığı bildirilmişti. Söz konusu komuta merkezinin Adana’da olduğu iddia edilen merkez olduğu yorumları yapıldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı