Gündem Haberleri

  Suriye'den Türkiye'ye büyük suçlama

  Hürriyet Planet
  03.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye, Türk hükümetinin "terörizmin desteklenmesinde önemli bir rol oynadığını" öne sürdü.

  Reuters'ın haberine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin havaalanlarını ve sınırlarını başta El Kaide olmak üzere cihatçılara açtığı iddia edildi.

  Devlet televizyonunda yayımlanan açıklamada, "ABD, İsrail, Katar ve Suudi Arabistan istihbarat servisleri, Türk hükümetinin kendi topraklarında açtığı askeri ofislerde, teröristlerin Suriye halkına karşı yürüttüğü savaşı yönetiyor" denildi. Bakanlık, Türkiye'nin böylece terörü destekleme konusunda "temel bir rol oynadığını" belirtti.

  Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'deki bir komuta merkeziyle işbirliği yapılarak Suriyeli muhaliflere destek verilmesi için talimat verdiğini ortaya çıkarmıştı. Ajans geçtiğimiz hafta da Esad rejimini devirmeye çalışan Suriyeli muhaliflere yardım edilmesi için Katar ve Suudi Arabistan’ın desteğiyle Adana’da bir “sinir merkezi” kurulduğunu bildirmişti.

  Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasından kısa bir süre önce ise Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ise 31 Ağustos tarihinden itibaren bu görevi bırakacağı açıklandı.

  Suriyeden Türkiyeye büyük suçlama KOFI ANNAN BİLE PES ETTİ

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı