Gündem Haberleri

  "Suriye'deki olayların arkasında ABD var"

  Hürriyet Planet
  28.08.2012 - 11:08 | Son Güncelleme:

  Independent muhabiri Robert Fisk, Suriye'nin başkenti Şam'da Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü. Kabun semtindeki çatışma seslerinin geldiği salonda, Muallim ülkesindeki krizden ABD'yi ve ona alet olmakla suçladığı Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ülkeleri sorumlu tuttu.

  Silahlı gruplara ABD'nin iletişim cihazları; Körfez ülkeleri ile Suudi Arabistan'ın ise 25 milyon dolar verdiğini anımsatan Muallim, "Bu askeri bir çabanın parçası olmuyor mu?" diye sordu. Suriye'deki olayların arkasında ABD'nin olduğunu savunan Dışişleri Bakanı Muallim, "Diğer ülkeler de alet oluyorlar" dedi.

  TÜRKİYE'YE SUÇLAMA
  Suriye'deki şiddet olaylarının yüzde 60'ının "ABD'nin etkisi altında olan Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'dan kaynaklandığını" belirten Muallim'e göre, Suriye'deki kriz halkın yasama, reform ve yeni bir anayasa gibi meşru talepleriyle başladı ve 'dış unsurlar' bu talepleri kullanıp halkın barışçıl isteklerini gasp etti.

  ABD'nin terörizmle mücadele konusundaki sözlerini anlayamadığını kaydeden Muallim, Avrupa ülkelerinin de bir yandan Suriye'ye yaptırım uygularken bir yandan da ülkesinin refahını istediklerine yönelik açıklamaları olduğunu hatırlattı.

  "HİÇBİR ÜLKE TERÖRİSTLERE İZİN VERMEZ"
  Bakan olmasının ötesinde Suriye vatandaşı olduğunu vurgulayan Muallim, ülkesinde yaşananlardan pek çok Suriyeli gibi üzüntü duyduğunu ve güvenlikleriyle gurur duydukları eski günleri özlediklerini anlattı.

  Suriye vatandaşı olarak ülkesini geri götürecek bir rejimi istemediğini belirten Muallim, "Prensip olarak hiçbir ülke, bazıları yurt dışından gelmiş üyelere sahip, silahlı terörist bir grubun cihat adı altında sokakları ve köyleri kontrol etmesine izin vermez" dedi.

  KİMYASAL SİLAH AÇIKLAMASI

  Hükümetin vatandaşlarını korumakla mükellef olduğunu belirten Muallim, "Suriye düşerse komşu ülkeler de düşer" dedi.

  Muallim kimyasal silahlarla ilgili bir soruya, "Eğer bu silahlara sahip olsaydık, halkımıza karşı kullanmazdık" diye yanıt verdi.

  İRAN, HAMAS VE HİZBULLAH/images/100/0x0/55eb2f57f018fbb8f8b0d776

  ABD'deki Brookings Enstitüsü'ne atıfta bulunan Muallim, "İran'ı baskı altında tutmak istiyorsanız, Şam'dan başlamanız gerekir" dedi.

  Bazı Batılı ülkelerin İran, Hamas ve Hizbullah konusunda kendileriyle görüştüklerini anlatan deneyimli Dışişleri Bakanı, "Eğer isteklerini kabul etseydik, ABD'liler krizi sona erdirmemize yardım ederdi" diye konuştu.

  Washington yönetiminin İran'ın nükleer kapasitesi konusunda Körfez ülkelerini korkutmayı başardığını anlatan Muallim, ABD'nin böylelikle bu ülkelere silah satışlarını artırdığına dikkat çekti.

  KATAR EL CEZİRE İÇİN SÖZ VERMİŞ

  Muallim, Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife el-Tani'nin Müslüman Kardeşler örgütünün ülkeye dönmesine izin vermediği için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı yalancılıkla suçladığını anımsatan Fisk'e "İki yıl önce aynı Emir, Esad ile çok yakın arkadaştı" cevabını verdi.

  Muallim, Katar Emiri'nin Esad’a, Arap Birliği gözlemcilerinin ülkeye girişine izin vermesi karşılığında El Cezire televizyon kanalının yayın politikasını değiştirip Suriye’yi ve taraflar arasında uzlaşıyı destekleyeceği sözünü verdiğini iddia etti.

  Suriyeli Bakan ayrıca, Katar Emiri’nin bir toplantıda Tunus’taki Ennahda Partisi'ne seçimlerde yardımcı olmak için 150 milyon dolar ödenmesi talimatı verdiğini söyledi.

  KATAR İLE LİBYA TARTIŞMASI

  Şeyh Halife'ye neden Libya'ya savaş uçağı gönderip, NATO'nun parçası olduklarını sorduğunu anlatan Muallim, "Çünkü Tunus ve Mısır'da ivmemizi kaybetmek istemiyoruz. Kaddafi de Sudan'ın bölünmesinden sorumlu" cevabını aldığını aktardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı