Gündem Haberleri

  Suriye'de bir gazeteci öldü, üçü kayboldu

  Hürriyet Planet
  21.08.2012 - 08:49 | Son Güncelleme:

  Suriye'de bir Japon gazetecinin öldüğü kesinleşirken, Cüneyt Ünal adlı Türk gazetecinin de aralarında bulunduğu kaçırılan gazeteciler hakkında çelişkili haberler geliyor.

  Ak Parti'nin Gaziantep milletvekili Ali Şahin, Twitter hesabından yayımladığı mesajında, "Halep'te görev yaparken kaçırılan TRT Muhabirimiz Cüneyt Ünal maalesef oldürülmüs. Yakınlarına ve TRT Ailesine başsağlığı diliyorum" diyerek, Suriye'de kayıp olduğu bilinen kameramanın öldüğünü duyurdu.

  Ölüm iddiasıyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama gelmedi.

  TÜRK GAZETECİ KAYIP

  İngiltere merkezli ve muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Halep'te üç gazetecinin kaçırıldığını açıklamıştı.

  ABD tarafından finanse edilen ve Arapça yayın yapan El Hurra televizyonu da, çalışanları Lübnanlı Beşar Fehmi ve Türk kameraman Cüneyt Ünal ile, Pazartesi günü Suriye'ye girdiklerinden bu yana irtibat kuramadıklarını belirtmişti.

  El Hurra'ya konuşan gazetecileri taşıyan aracın şoförü de yollarını kesenlerin Özgür Suriye Ordusu militanları gibi giyindiğini söylemiş, Örgüt ise bu iddiaları yalanlayarak, Suriye güçlerini suçlamıştı.

  Halep’teki çatışmanın ortasında kaldığı belirtilen Türk Kameraman Cüneyt Ünal’dan çelişkili haberler geliyor. Bazı kaynaklar Ünal’ın çatışmada yaralandığını, bazıları ise tutaklandığına ilişkin haberler alındığını ilettiler.

  DAVUTOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün Konya’da gazetecilerin sorusu üzerine Ünal’la ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek şöyle konuştu:

  “Gazeteciler Suriye’deki olayların dünya tarafından görülmesini sağlıyorlar. Bu da büyük cinayetler işleyen rejimi rahatsız ediyor. Dün de (önceki gün) bazı haberler geldi, bazı gazeteci kardeşlerimizle ilgili. Gece boyu bizzat takip ettim. Bir gazetecimizle ilgili hala meşkuk (şüpheli) haberler geliyor. Bizi de kaygılandıran haberler geliyor. Onu, hem alandan hem diğer kanallardan araştırmaya ve nihai bir hedefe ulaşmaya çalışıyoruz. İnşallah bizi üzen bir haberle karşılaşmayız. İsim vermeyeyim. Bayram günü kimse hiçbir ailede bir şey olsun istemez. İnşallah o kardeşimiz hakkında hayırlı haber veririz ama kaygılarımız sürüyor.”

  JAPON GAZETECİ DE ÖLDÜ /images/100/0x0/55eaf9e5f018fbb8f8a2e324

  Japonya Basın Ajansı için çalışan 45 yaşındaki deneyimli savaş muhabiri Mika Yamomoto'nun da, Halep'te Özgür Suriye Ordusu'na bağlı silahlı militanlarla hareket ederken, çıkan çatışmanın ortasında kaldığı ve boynundan vurularak öldüğü açıklandı.

  Yamomoto'nun meslektaşı Kazutaka Sato, yaptığı açıklamada çatışma esnasında arkadaşıyla bağlantıyı kaybettiğini belirtti. Sato, ateş açan grubun Suriye askerleri olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi.

  Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Masaru Sato ise Yamomoto'nun cenazesinin Türkiye'ye nakledildiğini açıkladı. 45 yaşındaki kadın muhabirin gazeteci babası da "Çatışmaların ortasında kalan insanlardan, onların trajik yaşamlarından bahsederdi. Benden çok daha iyi bir gazeteciydi. Çok iyi bir muhabir ve evlattı" diye konuştu.

  Yamomoto Afganistan ve Irak'ta da savaşları yerinde izlemişti. 2003 yılında Bağdat'ın bombalanması sırasında vurulan ünlü Filistin otelinde bulunan Yamomoto binadan sağ çıkmış ve ülkesinde büyük bir üne kavuşmuştu.

  GAZETECİLER HEDEFTE

  Suriye'de çatışmaların başından bu yana gazeteciler de hedef oluyor. Fransız muhabir Gilles Jacquier 11 Ocak'ta Humus'ta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlılarının eylemini izlerken militanlar tarafından atılan bir havan topu nedeniyle yaşamını yitirmişti. ABD'li Marie Colvin ve Fransız Remi Ochlik de 22 Şubat tarihinde Humus'taki muhaliflere ait askeri bir karargahta bulundukları sırada ordu tarafından düzenlenen saldırıda öldürüldüler.

  Haziran ayında, Suriye yanlısı özel televizyon kanalı El İhbariye'nin Şam'daki bürosu silahlı militanların saldırısına uğramıştı. Bu saldırıda üç gazeteci öldürülmüştü.

  3 Ağustos'ta muhalifler, Halep'te kaçırdıkları Suriye televizyonunun ünlü sunucusu El Said'i infaz ettiklerini açıkladılar.

  10 Ağustos'ta da El İhbariye kanalının ekibi silahlı muhalifler tarafından kaçırılmıştı. Ekipten bir kamereman öldürülürken, kalanlar Suriye ordusunun operasyonuyla kurtarılmıştı.

  Yine muhalifler tarafından son haftalarda öldürülen bir diğer muhabir olan, Suriye’nin resmi haber ajansından Ali Abbas da 11 Ağustos’ta Şam’daki evinde saldırıya uğramıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı