Gündem Haberleri

  Suriye yeni bir Kerbela

  Mustafa KÜÇÜK
  08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İslam Araştırmaları Merkezi ve Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü tarafından dün düzenlenen ‘Arap Uyanışı ve Ortadoğu’da Barış, Müslüman ve Hıristiyan Perspektifler’ konferansının açılışında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, “1332 yıl önce Kerbela’da yaşanan neyse, bugün Suriye’de yaşanan da odur. Mazlum değişik olabilir, zalim değişik olabilir ama yaşananlar, yeni birer Kerbela’dır” dedi.

  ‘ARAP Uyanışı ve Ortadoğu’da Barış, Müslüman ve Hıristiyan Perspektifler’ uluslararası konferansı 200’ü aşkın Müslüman ve Hıristiyan dini lider ve din adamının katılımıyla dün İstanbul’da Le Meridien Otel’de gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır Başmüftüsü Şeyh Ali Cuma, Kudüs Rum Ortodoks Patriği 3’üncü Theofilos, Kataib Partisi Lideri ve Lübnan’ın eski Cumhurbaşkanı Emin Cemayel’in de katıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’da mühimmat deposundaki patlamada şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı diledi. Erdoğan özetle şunları söyledi:

  Öldürmek haramdır

  Sadece İslam dininde değil yeryüzündeki tüm semavi ve kitabi dinlerde öldürmek haram, yani yasaktır. Sünni için öldürmek nasıl haramsa, Şii için de haramdır. İslam dininde öldürmek nasıl yasaksa çok iyi biliyorum ki Hıristiyanlıkta, Musevilikte de öldürmek haramdır. İslam dininin yüce kitabı Kuran-ı Kerim nasıl öldürmeyi kesin bir dille yasaklıyorsa, Tevrat da, İncil de öldürmeyi, can almayı, cana kıymayı kesin bir dille yasaklıyor. Peki öyleyse biz yaşadığımız trajedileri nasıl açıklayacağız? Tarihte ve bugün yaşanan acı hadiseleri, katliamları, kıyımları nasıl yorumlayacağız?

  Kerbela ibret olmalı

  İslam tarihi içinde, başta Kerbela hadisesi olmak üzere, hepimizi derinden yaralayan acı hadiseleri elbette unutmayacağız. Kerbela’da meydana gelen, hepimizin bugün bile yüreklerini dağlayan o acı hadise, bütün Müslümanlar için, bütün mezhepler için bir ibret vesikası olmak zorundadır. Kerbela hadisesi üzerinden bölünmek, bu bölünmenin ardından da yeni ve çok daha fazla Kerbela hadisesi üretmek, inanın, en başta Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in ruhunu muazzep etmektedir. Şu anda, Suriye’de, zalim diktatör, acımasız bir rejim, kendi halkına karşı en ağır silahlarla toplu katliam gerçekleştirirken, sırf mezhep taassubu nedeniyle bu zulme sessiz kalanlar, bu zulme alkış tutanlar, bu zulme çanak tutanlar var.

  6-7 Eylül’ü onaylamam

  Bizler, Türkiye olarak, tarihimizde yaşanmış acı hadiseleri açık yüreklilikle gündeme taşıyor, bunun özeleştirisini yapıyor, varsa hatalarımızı yine açık yüreklilikle ifade ediyoruz. Bizzat şahsım, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak, 6-7 Eylül 1955’te azınlıklara yönelik düşmanca girişimleri kesinlikle onaylamadığımı, bunun Türkiye’ye çok ağır zararlar verdiğini ifade etmiş bir liderim. Bizler, semavi dinlerin doğduğu kutsal toprak ve coğrafyaların sakinleriyiz. Biz birbirimize karşı iyi olursak, birbirimize inanır ve güvenirsek, inanın dünya da daha yaşanabilir bir yer olacaktır.   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı